שעתו היפה של השקל

הדולר מתחזק מול האירו, שניהם צונחים מול השקל – וסוחרי מערכת המחסר האוטומטי סופרים את הרווחים

התחזקות השקל

הדולר נמצא בשפל של קרוב לשנה וחצי אל מול השקל – 3.62 שקלים לדולר. גם האירו נמצא ברמות שפל, כשבשבוע שעבר הוא הגיע לשער חליפין שלא נראה כאן כבר כשנתיים וחצי ולאחר תיקון קטן בימים האחרונים נקבע על כ-4.685 שקלים לאירו. אך “המלחמה” האמיתית של סוחרי המט”ח היא כמובן בצמד דולר-אירו, שם נחלש האירו מול הדולר מרמה של 1.364 בתחילת פברואר לרמות של 1.285 דולר לאירו כעת. זאת, לאחר מגמה של התחזקות האירו, עם תיקונים פה ושם, מרמה של 1.21 מיולי אשתקד עד לתחילת פברואר השנה. ניתן לומר שהניסיון להמר על כיוון שוק המט”ח התזזיתי עשוי להניב הפסדים רבים לסוחרים רבים, אלא אם כן, כמובן, הם מסתייעים במערכת המסחר האלגוריתמי.

מערכת המסחר הממוחשבת מזהה רכישות ומכירות ברגע התרחשותן, מפענחת את המגמות ברגע היווצרותן, ובהתאם גם מוכרת וקונה נכסים פיננסיים. כך יכולים סוחרי המט”ח להשקיע את מרצם באפיקים אחרים, במקום לנסות להבין את המשמעויות וההשפעות של תרחישים גיאו-פוליטיים ומאקרו-כלכליים.

כך למשל, סוחרי מערכת המחסר האוטומטי לא יצטרכו להתעכב על מנת להבין את תוצאות הבחירות באיטליה ואת סיכויי ההרכבה של קואליצייה יציבה, או את הנכונות שלה לקיים את הרפורמות להן התחייבה איטליה והמשמעויות בנוגע לגירעון ולחובה של המדינה.  באותו אופן, סוחרי המערכת לא יצטרכו לפענח את המערכת הפיננסית בקפריסין בשביל לנסות להבין את משמעות הצעד של תספורת לפקדונות הגבוהים מ-100 אלף אירו; או האם חבילת החילוץ שתוענק למדינה תרגיע את החששות בנוגע להתפרקות גוש האירו.

הניסיון להכיל את כל האפשרויות במסחר במט”ח הוא בלתי אפשרי, ועקב כך הסוחר חושף את עצמו לסיכונים לא נחוצים. זאת משום השוק מורכב מתרחישים שונים ואף פרדוקסים מסוימים. עד שסוחר מהשורה או אפילו אנליסט ממולח יצליחו לפענח את ההתרחשויות, הם עשויים לגלות שהשוק הקדים אותם, לפספס הזדמנות לתשואה גבוהה ואף להפסיד את ההשקעה.

הנה דוגמה לפרדוקס שכזה: החשש מהחזר חובות בגוש האירו וממשבר החובות שמפיל מדינה אחר מדינה ב”יבשת הישנה” צפוי להחליש את האירו מול הדולר. לעומת זאת, מצב דומה בארה”ב דווקא יחזק את הדולר, משום שהוא מטבע מפלט אליו בורחים המשקיעים במקרי חוסר ודאות. בדומה לכך, כשמדובר בהשקעה בסחורות, אקלים כלכלי בעייתי בארה”ב עשוי לגרום לירידה במחיר הזהב (ולעלייה בשע”ח של הדולר), אך כשהמצב הופך לקטסטרופה הזהב יזנק.

מה צפוי למחירי הנפט?

המצב דומה גם בנוגע למסחר בנפט. מצד אחד – אירופה שרויה במיתון, משבר החובות רחוק מלהסתיים, וגם הנתונים הכלכליים בארה”ב מצביעים על דשדוש – וכל אלו תומכים בהערכה לירידת ביקושים לאנרגיה ולירידת מחירי הנפט. מצד שני יש לנו מזה”ת מעורער ואפשרות גדלה והולכת לתקיפת מתקני הגרעין באירן – מה שדווקא תומך בעליית מחירי הנפט.

על אף שכאמור מסחר אלגוריתמי במערכת אינו מצריך ניתוח, אלא רק חישוב רווחים, עדיין כדאי לנסות להבין כיצד הדולר מתחזק בעולם, אך נחלש מאוד מול השקל. התשובה לשאלה היא שמלבד ההערכות לקיצוצים תקציביים ולצמצום הגירעון על ידי הממשלה החדשה, ישנה גם הזרמת הגז הצפויה מקידוח תמר, שתשפיע לטובה על החשבון השוטף של המדינה ועל צמצום הוצאות האנרגיה עקב הסתמכות על הגז המקומי.

אלו מאתנו הבקיאים בחוסר הוודאות הכרוך בתהליכים כמו הזרמת הגז או אישור התקציב מבינים עד כמה קשה לחזות תהליכים בשוק המקומי, כך שהניסיון לעשות זאת במסחר המט”ח הגלובלי נדון עוד יותר לכישלון. עם זאת, כאמור, למזלם של העוסקים במסחר אוטומטי במט”ח באמצעות המערכת, הם לא צריכים “לחזות” דבר על מנת להרוויח, אלא פשוט לתת למערכת המסחר האלגוריתמי לעבוד עבורם.

.

* מסחר אלגוריתמי במט”ח נחשב לאפיק השקעה ספקולטיבית. המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ השקעות המתאים לצרכיו של כל אדם, ותשואת עבר אינה מעידה על תשואה עתידית. יש לקרוא את גילוי הסיכון המלא לפני התקשרות עם החברה לקבלת שרות כלשהו.