ראיון עם המתכנת הראשי של המערכת

כנראה שהעבודה כמתכנת בכלל וכמתכנת של רובוטי מסחר בפרט, גוזלת מהבן אדם את כל הזמן הפנוי העומד לרשותו. בסופו של דבר החלטנו להיפגש בשעה שמונה וחצי בערב בביתו של ר’ בהוד השרון (מעדיף לשמור את שמו במערכת מטעמי צניעות). הראיון עימו היה מבחינתו רק הפסקה קלה בעבודה – הוא מתכנן להמשיך לתכנת עד השעות הקטנות של הלילה.

תכנות נשמע כמו משימה כמעט בלתי אפשרית.. 
התחלתי ללמוד באוניברסיטה, אבל הייתי צריך לשלב עבודה עם לימודים וזה היה קשה, לכן החלטתי לעבור לאוניברסיטה הפתוחה. עבדתי בבוקר ולמדתי בערב.

אז איך מגיע השילוב בין שוק ההון, מסחר בבורסה ולתכנות? 
אני כבר 15 שנה תוכניתן. התחלתי בתחומים אחרים – בחברות הייטק שונות ועסקתי בפרויקטים מיוחדים. אחרי מספר שנים, חשבתי לעצמי מה אני עושה עכשיו? האם אני ממשיך בעבודה הנוכחית, או מחפש לעצמי סטארט אפ ומנסה את מזלי. באותה תקופה נתקלתי בשותף שלי לשעבר ויחד עם עוד בחור הקמנו חברה למסחר אוטומטי.

אז הם היו בתחום של שוק ההון?
אחד השותפים שלי הגיע משוק ההון ואני ועוד שותף השלמנו אותו בתחום של התוכנה. הקמנו בשלב מסוים קרן גידור, היו לנו לקוחות והיו לנו משקיעים.

היה לכם רובוט למסחר שעבד? 
היה רובוט שאנחנו תכננו ואתו ניהלו תיק של כמה מיליוני שקלים. למעלה משנה שהמערכת הרוויחה, אבל לא כפי שרצינו, לכן התחלנו לחשוב על כל מיני שילובים אחרים שיגדילו את הרווחים של המוצר.

עבדתם עם רובוט אחד על אסטרטגיה אחת? 
כן. עבדנו על מדד המעו”ף בארץ ועל אופציות ואז התחלנו עם חיפוש אביטראז’ בשוק. הצלחנו להתמודד עם זה, אבל הכמויות לא היו גדולות מספיק כדי להצדיק את קיום החברה. התחלנו לחשוב על דרכים אחרות לתפוס כיוון על השוק ולהגדיל את הרווחים אמנם עם סיכון, אבל כמו שכולם מחפשים – להגדיל כמה שיותר את הרווחים עם כמה שפחות סיכון ואז פיתחנו אסטרטגיות חדשות והתחלנו לרוץ איתן.

האסטרטגיה החדשה עבדה על עוד מכשירים פיננסיים? 
תכננו בשלב מאוחר יותר לפרוץ לשווקים אחרים אבל זה קרה בשלב מאוחר יותר. המוצר הראשוני ספג ירידות חדות מכיוון שהשוק התרסק ב-20 נקודות לפחות והמערכת שלנו התחילה לקנות ולקנות כי היא הולכת נגד הכיוון. נכנסו לפוזיציה מאוד גדולה. אני רציתי לעצור באיזה שהוא שלב והשותפים שלי אמרו שהמצב ישתנה. למדנו מזה המון.

אכן תופעה מאוד מוכרת בשוק ההון – האמונה שהמצב ישתנה 
באותו יום הפסדנו 35% מהקרן ואז התייעצנו שוב מה לעשות – האם להישאר עם הפוזיציה ולקוות שהשוק ישנה כיוון, או לצאת ולהפסיד 50%. החלטנו להישאר. השוק לא תיקן ובסופו של דבר הפסדנו 85% מהקרן. וזאת הייתה סופה של הקרן וסופה של החברה.

ראית שזה כל-כך מסוכן והמשכת? 
תשמעי מכל דבר לומדים. זה גרם לי לחשוב על רובוט למסחר מכיוונים אחרים ועל המט”ח בעיקר ופיתחתי את הרובוט למסחר במט”ח, סחורות ומדדים.

אבל למה דווקא במט”ח, סחורות ומדדים הוא נחשב למאוד מסוכן? 
נפח המסחר במט”ח הוא גדול, מקבלים כמעט כול עסקה שרוצים, לפחות בנפח שאני עובד,  ואפשר בצורה חכמה להרוויח שם. אז נכנסתי והתחלתי להתעסק עם המט”ח ובמשך שנתיים בערך היו לי כל מיני לקוחות. לא באתי מעולם הניתוח הטכני, תמיד עסקתי רק בתכנות ועבדתי על פי שיקולים סטטיסטיים בלבד. לקחתי נתונים של 10 שנים אחורה והתחלתי לנתח אותם ולעשות כל מיני קומבינציות כדי להגיע לקומבינציה הכי טובה שאיתה אני יכול להרוויח.

איך נראה תהליך של פיתוח תוכנה למסחר אוטומטי? 
אני בעצם ריכזתי data מנופה שעליו הרצתי אסטרטגיה שבניתי וחיפשתי שילוב מנצח, כלומר שילוב שנותן רווח מקסימאלי לעומת ירידה מינימאלית. מצאתי כמה שילובים כאלו והתחלתי להריץ אותם על השוק. עשיתי מבחנים במשך שלושה חודשים וראיתי שזה עובד. אז פניתי לאחד המשקיעים שלי, עניינתי אותו ברובוט והתחלתי איתו את הבדיקה. הרווחנו במשך שנה שלמה ואז התחלתי לעניין לקוחות חדשים. לאחר תקופה מסוימת שבה גם עבדתי כשכיר התחלתי סטארט-אפ חדש עם שני שותפים חדשים ועם משקיעים מסביב.
את אביב טלמור פגשתי לאחר שבמשך תקופה ארוכה אביב רצה שנהיה שותפים, אני התלבטתי כי הייתה לי עוד הצעה. החלטתי ללכת על החברה ההיא, אבל אביב תמיד היה ברקע. ברגע שעזבתי את הסטארט-אפ חברתי לאביב התחלנו לעבוד ביחד ולשתף פעולה. אנחנו מכירים דיי הרבה זמן.

אז איך הרובוט שלכם עובד? 
התכנות נעשה ב-MetaTrade4 שהיא שפה מאוד דומה ל-C. אני כתבתי הרבה שנים בשפת C. אני כותב את ה-DLL מחוץ למטה-טריידר. המטה-טרייד שולח את האיתותים. אני עושה את החישובים בשפת C ואומר למטה-טריידר מה הוא צריך לעשות. זאת שיטה יותר בטוחה, אי אפשר לגנוב את הקוד כי זה משהו סגור ואת הניתוחים אפשר לעשות הרבה יותר מהר.

איך מתבצעת חלוקת העבודה? 
מגדירים את האסטרטגיה ואני זה שמפתח, בודקים את הסטטיסטיקות של האוטומטים לפני ואחרי וגם אני בודק את האסטרטגיה שהוצעה.

מה קורה כאשר השוק משתגע? 
אם הרובוט בנוי בצורה נכונה, הרובוט יידע איך להתמודד עם זה בדרך כלל באמצעות הגדרות ה”סטופ-לוס”. תמיד יש הגבלת הפסד ובהמשך מרוויחים את מה שמפסידים.

הרובוט עובד על תיק השקעות אחד גדול, אז איך מגדירים סיכונים? 
לפי כמות הכסף שהבן אדם משקיע אפשר לקבוע את רמת הסיכון. נגיד שלקוח רוצה לסכן רק עשרה אחוז והמערכת הספציפית מכוונת לירידה של אלף דולר, אז אם הלקוח השקיע 100,000 דולר המערכת תעמוד בסיכון שהלקוח רוצה ואם הוא ישקיע 200,000 אלף, הירידה מבחינתו תהיה רק חמישה אחוז.

קורה שרובוטים משתגעים? 
בהתחלה כשמפתחים כן, ברגע שמייצבים את המערכת כמעט ואין באגים. יש לי מערכות שאני עובד איתן שנים ואין להן באגים ואני בכלל לא מסתכל עליהן. אני מאוד מאמין בתוכתנות שפיתחנו פה, אבל אני אף פעם לא ממליץ לאנשים שאין להם כסף בצד להשקיע בשוק ההון.

מה אתה ממליץ לסוחר ידני שרוצה לעבור למסחר אוטומטי? 
אל תחפשו את הרובוט שעושה הכי הרבה כסף, תחפשו את זה שמפסיד הכי פחות. רובוט שמרוויח הרבה רמת הסיכון שלו גבוהה. הסוחר צריך לחפש רובוט שהוא יציב ובית עצמתי ויציב שעומד מאחוריו.