על שלושה מטבעות – מסחר במט”ח

האירו מתחזק על רקע גידול בייצור, המטבע האוסטרלי מאבד גובה בשל הבעיות בסין, והאם היין היפני בדרך להפוך לנייר טואלט?

אם נשים את הדולר האמריקני בצד, היו לנו השבוע שלושה מטבעות מדוברים: הדולר האוסטרלי, האירו והיין היפני. בכולם ישנן התרחשויות שמשפיעות על כיווני המסחר מול המטבעות האחרים, ובכולן מי שגורף את הרווחים הם האנשים שלא נותנים להימורים על תוצאות ולתחזיות להטעות אותם, אלא מסתמכים על המגמות בשטח. תנועות רכישה ומכירה גדולות גורמות למערכת המסחר האוטומטית במט”ח ובסחורות לזהות את ההזדמנויות, ליהנות מהתנודות, לרכוש ברמות השפל ולמכור בשיא.

היין היפני ממשיך לצנוח. למעשה לעת עתה הוא מוגדר כמטבע בעל הביצועים הכי גרועים השנה לעומת שאר המטבעות העיקריים. כעת היין נסחר בערך של כ-100 יין לדולר, בעוד שרק לפני שנה ערכו עמד על פחות מ-8י0 ין לדולר, ירידה של יותר מ-20% בערכו. סוחרי מערכת המסחר האוטומטית, נהנו הן מהצניחה והן מהתנודות תוך כדי צניחת היין והשיגו תשואה משמעותית על ההשקעה. זאת בעוד שאר המשקיעים ניסו להבין האם תוכניות הממשל היפני הן יותר משמעותיות או פחות משמעותיות מהציפיות שבשוק.

כבר דנו בעבר בסיבות לכך שהיין מאבד גובה ובחשש ממדיניות התמריצים הכלכלית של הממשלה היפנית שינזו אבה, אבל כעת יותר ויותר אנליסטים חוששים שמתמרוץ הכלכלה ויצירת אינפלציה בריאה, המטרה תיהפך ליצירת היפר-אינפלציה. זאת, על מנת למחוק את שוויו הריאלי של החוב הלאומי היפני המעיק על המדינה באמצעות הפיכת היין לשטרות בשווי של נייר טואלט.

החוב הממשלתי היפני, הגבוה ביותר מ-120% מהתמ”ג, מעיב על הכלכלה. אם המאמצים של הממשל לתמרץ את הכלכלה המקרטעת ולקדם אינפלציה בריאה של 2% (במקום הדיפלציה והמיתון כיום) לא יצלחו, המאמצים יופנו להפחתת ערכו הריאלי של החוב על ידי הצפת השווקים ביינים יפניים, כך שהתשלום שלו בערכים נומינליים יתאפשר ביתר קלות, בעוד בעלי החוב ייספגו את השחיקה בערכו.

אך אם תחושה זו תחלחל למשקיעים, אז הריבית הנדרשת על ההלוואות תעלה, ירדו הביקושים ועלות נטילת החובות תגדל. מודאגים? אל תהיו. בינתיים יש בכלל דיפלציה, ועם כל הכבוד להערכות, עדיף שלא להסתמך עליהן אלא לתת למסחר האלגוריתמי האוטומטי לזהות את התזוזות בפועל בשוק ולרכוש ולמכור בהתאם, כשהסיכון מינימלי והרווח אופטימלי.  כך בין אם הכלכלה היפנים או בעלי החוב ייפגעו או לא – אתם בכל מקרה תרוויחו..

האוסטרלים מודאגים

מטבע נוסף שמדשדש הוא הדולר האוסטרלי הנמצא ברמות הנמוכות ביותר זה יותר משנתיים בהשוואה לדולר האמריקני. ב-3 חודשים האחרונים הוא איבד כ-10% מערכו למול הדולר האמריקני ונסחר ברמה של כ-0.93 דולר אמריקני לדולר אוסטרלי. הרקע לכך הוא בעיקר סימנים מדאיגים מכיוון שותפת הסחר המרכזית של אוסטרליה, סין, שכלכלתה מאטה, וירידת מחירי הסחורות, גם עקב האטת הביקושים בסין. אומנם מרבים לנתח את הכיוונים האפשריים של הדולר האוסטרלי באמצעות ניתוחים טכניים של רמות פריצה והתנגדות, אך האמת היא שאין בכך צורך כל עוד המסחר נעשה באמצעות המערכת. כיוון שגם כאן יכולה מערכת המסחר האוטומטית במט”ח לפעול כשהיא מזהה מגמות פריצה והתנגדות בפועל, ולהגדיל את תשואת הסוחרים.

האירו מתאושש

ומה בנוגע למטבע האירו? ובכן, המטבע זוכה לעדנה מסוימת לאחר שמדדי הייצור במדינות הגוש הראו גידול, בניגוד לצפי. הצמיחה בייצור החזירה מעט מהוורדרדות ללחיי המשקיעים האירופים והעלתה את קרנו של המטבע החבוט. האירו עלה במסחר השבוע לכ-1.325 דולר לאירו, עלייה של כ-1% מתחילת השבוע.

ההפתעה הזו מראה עד כמה הציפיות בכל הנוגע לנתוני המאקרו עשויות להטעות ולגרום להפסדים במסחר במט”ח. כיצד ניתן לפתור את חוסר הוודאות? בפשטות. במקום לחשוש ממנה, אפשר להרוויח ממנה על ידי מסחר במערכת, כשזה נכון למסחר באירו, בדולר האוסטרלי, ביין היפני ולמעשה כל צמד מטבעות. כשהתנודתיות גדלה, ההפתעות גדולות, וציפיות ותחזיות מתבדות – סוחרי מערכת המסחר האוטומטית רק מרוויחים כיוון שיש יותר הזדמנויות קנייה במחירי שפל, והזדמנויות מכירה במחירי שיא.