סערה בכוס נפט

הספקולציות סביב הסכם הביניים עם אירן התסיסו את המסחר בזהב השחור.

איראן כיכבה בכותרות בשבוע האחרון, והספקולציות חגגו: יהיה הסכם? לא יהיה הסכם? צרפת התנגדה, ישראל לחצה, רוחאני חייך, חתאמי נופף בידיים והסית, ארה”ב התקפלה – וסוחרי הנפט ישבו מול המסכים שלהם מחכים לשדר פקודות קנייה ומכירה וממתינים לראות מה ילד יום. חלק גדול מאותם סוחרים ומשקיעים הימר על כיוון הנפט בהתאם להערכות כאלו או אחרות. לעומת זאת, סוחרי האלגו-טריידינג המתינו בשקט, שכן מערכת המסחר האוטומטית בסחורות ובמט”ח מנטרלת את כל אותם ליקויים שעושים אותנו אנושיים וגורמים לנו לטעות, וכך גם משיגה תשואה עדיפה על השוק.

אך לפני שנעסוק ברוחות המנשבות מכיוון אירן ומעצמות המערב, כדאי לבחון את המסלול שעשה הנפט בשנים האחרונות ואת היתרונות במסחר בו, בעיקר במסחר יומי.

נכס תנודתי במיוחד

הנפט הוא נכס פיננסי הנסחר מסביב לשעון בבורסות הסחורות בכל העולם ומחירו תנודתי למדי עקב השפעות גיאו-פוליטיות, שינויים טכנולוגיים, תנאי מזג אוויר במדינות המייצאות ומזקקות נפט ושינויים בביקוש עקב תקופות מיתון או שגשוג. ביולי 2008 נסק הנפט למחיר שיא של 147.5 דולר לחבית, אך מאז הספיק לצנוח ולעלות וחוזר חלילה, וכיום הוא נסחר במרחק של 44% מהשיא, סביב ה-93 דולר לחבית.
כאמור, התנודתיות הרבה במחיר הנפט מהווה כר נרחב לביצוע פקודות מכירה וקנייה על מנת להשיג רווחים למשקיעים. כשהיה חשש שישראל או ארה”ב יתקפו את מתקני הגרעין באירן, צעד שעשוי היה להצית את המזה”ת – מחיר הנפט עלה. לעומת זאת, בעת רגיעה גיאו-פוליטית כגון זו שמגלם ההסכם שהתגבש בין אירן למערב, מחיר הנפט צפוי לרדת. אבל כפי שלומדים משקיעים וסוחרים רבים, מה ש”אמור לקרות” לא בהכרח קורה, בגלל גורמים שונים הנכנסים למשוואה.

כך למשל, בעוד ארה”ב ואירן עשויות לשמוח על הסכם הביניים, הרי שסעודיה, שהיא ספק נפט מרכזי למערב, ממש לא רואה עמן עין בעין. סעודיה הסונית חוששת מהגרעין שבידי אירן השיעית, ועלולה לצמצם הפקת נפט על מנת להביע את העדר שביעות רצונה ולגרום לעליית מחיר הנפט. מצד שני, הכלכלה הגלובלית המדשדשת עשויה לפגום בביקושים ולתמוך דווקא בירידת מחירי הנפט.

מערכת מנטרלת רעשים

כפי שניתן לראות, קשה לצפות באמת את כיוון מחיר הנפט וספקולנטים עסוקים במקרים רבים מדי בספקולציות ופחות בהפקדות כסף לחשבונם. אחד הפתרונות כיום, הוא שימוש במערכות מסחר אוטומטיות המנטרלות לחלוטין כשלים פסיכולוגיים בהשפעת הסביבה, אופי האדם הסוחר וטעויות אנוש.