סין והתמורות בשוק המטח

שוקי המניות בסין ידעו ימים יפים יותר כאשר 11% ירידה בשבוע שעבר במקביל לירידה נוספת של 9% מתחילת השבוע הנוכחי מחזירה את המשק המקומי לערכים המקזזים רווחיות ניכרת בשנים האחרונות בעיקר בשל מחירות חיסול מאסיביות המונעות מנתונים ופאניקה מצד המשקיעים.
סוף השבוע שעבר ופתיחת המסחר ביום שני האחרון הניעו את השווקים לשיאים/שפלים קיצוניים כאשר האירו והיין התחזקו משמעותית מול כל שאר. הסיבה להתחזקות היא לא חוסנה של כלכלה כזו או אחרת, אלא המצב הנתון בו כלכלת ארה”ב בפוטנציאל שינוי עקב החלטות בנושא הריבית והשקט היחסי באגף האירופאי, כמו גם הקורלציה המנוגדת בשווקים היפנים – ירידות באגף ניירות הערך משפיעות באופן חיובי על המטבע היפני.

ניתן לומר, כי סין טיפחה בועה שהייתה עתידה להתפוצץ, מאחר והממשל סיפק תמיכה באגף ההשקעות בשוק המניות – תמיכה אשר גררה אחריה נהירה מאסיבית של כספים מהמגזר הפרטי. כל זאת ללא גיבוי – ואפילו נתונים המעידים על האטה בצמיחה, גררו את הכלכלה לעליות חסרות בסיס מהותי.
הירידות בגזרה האסייתית משפיעות באופן חריף על מדדים בכל העולם כיוון שסין יצרנית וצרכנית מרכזית והאטה בכלכלה זו עתידה להשפיע ברמה הגלובאלית. מבחינה טכנית אפשר לומר שהתנודתיות הגבוהה יחסית תרמה רבות לסיום מגמות ופוטנציאל המסחר הקרב צופן בחובו נקודות כניסה למסחר ארוך טווח.
מאז המשבר ב2008 שוקי המניות נעים במעין מגמות תיקוניות המאפשרות מסחר מצומצם יחסית – ותבניות תיקון אלו מגיעות לערכים המספקים פוטנציאל תפנית – חזרה למגמות ארוכות יותר.

התחזקות האירו והיין סיפקו הגעה לנקודות מפנה אידיאליות ומסחר כנגד נכסים אלו מול הדולר האמריקאי, האוזי והקנדי עתיד לספק מסחר רווחי כשהכוחות המאוזנים יחזרו למקומם.