נשים הרות שפוטרו בזמן משבר קורונה יהיו זכאיות לדמי לידה

שום דבר לא הכין את העולם לבואה של מגפת הקורונה גם ישראל לא הייתה יוצאת דופן. במהלך שנה וחצי האחרונים משק ישראל חווה כל כך הרבה תנודות ואי וודאות: בתי העסק נסגרו, תקנים צומצמו, עובדים פוטרו. כמובן, חשוב לציין שהתקבלו הסכמות ואושרה שורה של הנחות ומענקים לבעלי העסקים של ענפים שנפגעו קשות. הרשימה של ענפים מאוד ארוכה ולכן לא נתחיל לפרט אותה, במיוחד כאשר שורת המענקים מסתיים בקרוב ובימים אחרונים נפתחה אפשרות להגיש בקשה למענק אחרון.

לא מעט אנשים, שפוטרו או התפטרו ממקומות עבודה עקב קורונה, אומנם קיבלו פיצויי פיטורין וגם קיבלו דמי אבטלה, שזה עזר להם להסתדר בתקופה הלא פשוטה הזאת. חלקם כבר מצאו מקום עבודה חדש וחזרו לשגרה. אך יש גם כאלו שעוד לא מצאו את מקום העבודה חדש ונמצאים בחיפושים. בין כל המפוטרים בולטת קטגוריה אחת שנפלה בין הכיסאות – נשים שנכנסו להריון ופוטרו בזמן מגפת קורונה. לפני מספר ימים נשים בהיריון מתקדם, שאמורות ללדת בחודשים הקרובים ונמצאות בחל”ת הפסיקו לקבל דמי אבטלה ונשארו ללא שום הכנסות. אבל יתרה מכך, שהן נמצאות בשלבי היריון מתקדם ולכן לא מצליחות גם למצוא עבודה חדשה.בשעות אחרונות הודיעו ממשרד האוצר על מתווה חדש עבור נשים בהיריון שפוטרו בזמן המגפה. המתווה המסתמן שיעלו את דמי לידה בכ15% וזה בנוסף להגדלה של דמי לידה שאושרו מלפני שבועיים. כאשר לפני שבועיים אושר שנשים יקבלו תשלום שמבוסס על משכורת אחרונה שלהן ולא על דמי אבטלה. כמו כן נשים יהיו זכאיות להקדים חצי מסכום של דמי לידה.נשים הרות שפוטרו בזמן משבר קורונה יהיו זכאיות לדמי לידה

לא מעט נשים עבדו מספר שנים והיו מנהלות את משק בית משותף עם בני הזוג על בסיס 2 משכורות. אבל עם פרוץ המגפה המצב השתנה והם מצאו את עצמן מחוץ למעגל תעסוקתי. אבל כל עוד היו מקבלות את דמי אבטלה אז היו מצליחים את הקצוות. אבל אז בתחילת היולי הודיעו בממשלה שדמי האבטלה לא ישולמו יותר וכך אותן נשים מצאו את עצמן במצוקה, מכיוון שמשכורת אחת לא הייתה מספיקה כדי לחסות את כל ההוצאות. התיקון הזה כאמור יעזור לנשים ישראליות שנשארו ללא עבודה וללא פרנסה וגם ללא יכולת למצוא ולהתקבל למקום עבודה חדש.

תיקון אמור להתקבל ולהיכנס לתוקף יחד עם שנמצא כרגע בעבודה ובדיונים.