משקיעי אפל, שמרו על אופטימיות

במחלקת המחקר שלנו סבורים, כי יש מספיק גורמים שעלולים להחזיר את המגמה החיובית לאפל בקרוב כמו השקת סדרת האייפון החדשה ה-6S, שירות טלוויזיה מקוון וגרסה חדשה לאפל TV. מניית אפל ראויה לסיכוי נוסף, להראות כי השוק טעה ולהציג אסטרטגיה חדשה כבר בטווח הקרוב.

המפולת האחרונה בשווקים סחפה איתה גם ובעיקר חברות גדולות ואף דפנסיביות כמו אפל. הענק הסיני התעטש וכולם כמובן מצטננים, להערכתנו מדובר בבריחה המונית של כסף על רקע היסטריה ולא על רקע בחינה רציונאלית של הנתונים. אפל לדוגמה, סבלה ממחיקת ערך חדה של 160 מיליארד דולר תוך ימים ספורים. לדעתנו, הנפילה הזו אינה מוצדקת ולא מבטאת הרעה אמיתית במצבה של שחקנית שוק הסמארטפונים הדומיננטית בעולם.

ירידה של 23% בפחות מחצי שנה 
גם אחרי הירידה היומית החדה בערכה של מניית אפל, ב-6.1%, החברה נותרה היקרה ביותר מבין החברות האמריקאיות וערכה עומד על מעל ל-600 מיליארד דולר. עוד לפני זמן קצר יחסית היו המעריכים בשוק כי החברה צפויה לחצות גם את הרף של טריליון דולר. זאת אחת הסיבות שמניה זו מהווה השקעת עוגן בתיקים של משקיעים רבים ורבים, ולא רק פרטיים, אלא בעיקר המוסדיים וביניהם הפנסיוניים. עוד השנה מחיר המניה הגיע לשיא של 134 דולר וכיום נסחר באזור של 103 דולר בלבד, ירידה של מעל ל-23% בפחות מחצי שנה – פגיעה משמעותית מאוד במשקיעים גם סולידיים. זה אומר שהמניה שינתה את המגמה משורית לדובית ומחקה את כל רווחי ההון מתחילת השנה. קריסת מניית אפל מהווה לא רק סיפורה של השקעה בודדת אלא אסון של מגזר שלם. והאם האסון באמת כאן? לפי הדוחות הכספיים האחרונים, המצב לא עד כדי כך גרוע. גם המדדים והנתנונים הכלכליים מספרים סיפור שונה.

למרות שאפל לא עמדה בציפיות של השוק ברבעון המדווח האחרון, יותר נכון, בתיאבון הגובר של השוק, החברה הציגה בכל זאת שיפור של 33% ושל 45% במחזור ההכנסות ורווח רבעוני בהתאמה. מדובר במגמה תפעולית חיובית בהחלט – מזה 9 רבעונים ברצף.
אם כן, השוק חושש מאי עמידה בציפיות של מכשיר הדגל אייפון. מכירות האייפון לא עמדו בציפיות השוק ב-1.5% והחברה נענשה במחיקת ערך של עשרות מיליארדי דולרים (65 מיליארד דולר נמחקו מהשווי כתגובה לדוחות). כהסבר ל”חולשת האייפון” אנו מציעים מספר סיבות: שפע (עודף) שוק הסמארטפונים בעולם, בעיקר בחלקו המפותח כאשר צרכנים רבים מחזיקים יותר ממכשיר אחד בשימוש, שינוי מדיניות המחירים בקרב ספקי תקשורת הענקיים כגון וריזון, וכאמור, האטה של שוק הסיני שמהווה פוטנציאל לא מבוטל עבור אפל.

אפל אכזבה לאחרונה את המשקיעים פעם נוספת כאשר הודיעה על דחיית מועד ההשקה של שירותי הטלוויזיה המקוונים העצמיים שלה מספטמבר הקרוב ככל הנראה לתחילת שנת 2016. הסיבה טמונה באי קבלת רישיונות מתאימים מחברות הכבלים כמו FOX ו-NBC. אך ככל הנראה, המוצר הסופי פשוט זקוק לשיפורים, וזה מה שעל ענקית הטכנולוגיה לעשות מהר ככל הניתן כדי להשפיע על מצב רוח השוק ולאותת על טעות הדובים. באפל מבינים זאת ומתכוננים להשיק בספטמבר את הדגם החדש של מכשיר ה-Apple TV. אך בעיקר בשוק ממתינים להשקה של מכשירי הסמארטפון החדשים ב-18 בספטמבר. מדובר כמובן בשני דגמים החדשים iPhone 6S ו-iPhone 6S Plus. הגל הראשון של המכירות צפוי תחילה במדינות ארה”ב, בריטניה, גרמניה ויפן.

נראה כי ישנם מספיק גורמים שעלולים בקרוב להחזיר חיוך לפנים של המשקיעים ואת המניה למגמה חיובית הקודמת. תגובות יתר של השוק הן ספונטאניות וגורפות, אך אחרי שמתחילים לקרוא מספרים ערכם של הנכסים מתחיל לחזור לרמות השפיות.