ממליצים להימנע מהבורסה הרוסית, דוקא הרובל מעניין

לשוק המניות הרוסי פוטנציאל היחלשות נוסף של 20% – העלאת הריבית ל-7% תוציא מרוסיה משקיעים, תייקר את הרובל בשל פערי ריבית ותפגע בשוק המניות.

לא מן הנמנע שפוטין באפשרות של פעולה צבאית על מנת להפנות את תשומת הלב לבעיות החוץ של רוסיה על חשבון בעיות הפנים ובראשם הכלכלה המקרטעת. ההמלצה שלנו לטווח הבינוני למשקיעים ספקולטיביים היא לבצע שורט על המדדים המובילים ברוסיה כשאפשרות נוספת היא לרכוש את המטבע הרוסי שצפוי להתחזק באמצעות עסקאות הצלבה עם מטבע שצפוי להיחלש.

אנו מעריכים, כי ללא קשר לאקורד הסיום של מופע הבריונות של פוטין נראה כי המצב הכלכלי ברוסיה לא מאיר פנים בלשון המעטה. לאחר שאתמול ירדו המדדים ברוסיה בשיעור של 11%, העליות של היום הם קניות חלשות ואינן סימן להתאוששות ארוכת טווח. הצהרות המלחמה של פוטין הוגשו בדיוק שוויצרי להפליא, יחד עם העלאת ריבית לרמה של 7%. צעד זה נעשה מתוך רצון למנוע בריחת הון מרוסיה, אולם משקיעים בינלאומיים יברחו בעתות של מלחמה מהזירה הרוסית הסובלת בין השאר מחוסר שקיפות. מעבר לכך, העלאת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי תייקר את הפעילות ליזמים ולעסקים ברוסיה, תייקר את החוב, תדחוף השקעות ומשקיעים אל מחוץ למדינה.

הסיבה לפסימיות שלנו היא נתוני המאקרו השליליים המתמשכים ברוסיה הנוגעים בכל רבדי השוק כמו ירידה עקבית בתוצר, שוק עבודה חלש, אינפלציה בירידה וירידה דרסטית בייצוא. בנקודה הנוכחית, קשה לראות איך כלכלת רוסיה תתאושש בעוד שהיא מאבדת את מעמדה כמעצמה כלכלית אסטרטגית לגיטימית.

אנו ממליצים על שני אפיקי השקעה אפשריים לרווח מחשיפה לשוק הרוסי:

  1. בסיטואציה הנוכחית גידור כללי של תיק ההשקעות יכול להתבצע על ידי חשיפה הפוכה (מכירה בחסר של המדד הרוסי). המדד הרוסי (MICEX) נסחר סביב 1333 רובל כאשר שבירה של רמת 1300 רובל כלפי מטה תוציא לדרך מהלך עם פוטנציאל ירידה של כ-20% (ראה גרף). חשיפה הפוכה למדד הרוסי (מכירה בחסר) יכולה להתבצע ע”י תעודת סל, למשל תעודה שסימולה RUSS שממונפת פי 3, במקרה של ירידה של 1% תעודת הסל תעלה בקירוב של 3%.
  2. אפיק שני הוא השקעה במטבע הרוסי – הרובל. הרובל שנחלש לאחחרונה באופן משמעותי מקבל זריקת מרץ מהבנק המרכזי ברוסיה שהעלה עם פרוץ המתיחות את הריבית לשיעור של 7%. בעת הנוכחית, התחזית כי הרובל בפני התחזקות, ומעבר לכך ניתן ליהנות מפערי הריביות. קניה של הצמד רובל – דולר קנדי – כלומר מכירה של הקנדי לעומת רכישה של הרובל הרוסי יכולה להניב למשקיע הפרש ריביות חיובי עם רגישות נמוכה יותר לשינויים בשער החליפין. הבחירה בדולר הקנדי היא בשל היותו מטבע שנחלש מהותית וצפוי להמשיך ולהיחלש בתקופה הקרובה בשל היחלשות כלכלית בקנדה והחשיפה שלה לשוק חומרי הגלם שחווה אף הוא ירידות מהותיות בתקופה האחרונה.