מט”ח של חוסר וודאות

עד כמה אמינים נתוני הצמיחה הסיניים? מה עובר על הנגיד הבריטי? מה יעשה הפעם הקונגרס האמריקאי? ולמה המסחר האוטומטי באמצעות המערכת הוא הדרך הוודאית היחידה להרוויח?

מטבע חוץ

מה קורה כשסין מעוותת נתונים כלכליים על המשק העצום שלה; כשארה”ב מתקרבת שוב לצוק הפיננסי, כשאירופה ממשיכה בדשדוש ובבריטניה נגיד הבנק המרכזי דוחק להדפיס עוד ועוד כסף? ובכן, הדולר עולה, הליש”ט צונחת והאירו מאבד מכוחו מול המטבע האמריקני. אה, ודבר נוסף – גם הפעם הסוחרים באמצעות מערכת המסחר האוטומטי מרוויחים. מדוע? מכיוון שמערכת המסחר המתוחכמת לא נזקקת להערכות או לניחושי אנליסטים כדי לזהות מי מוכר, כמה ומתי. היא מוכרת וקונה מט”ח לפני שרוב המשקיעים מבינים מה מתרחש.

המטבע הבריטי צונח

מתחילת החודש התדרדרה הליש”ט מכ-1.59 דולר לליש”ט, ל-1.525 דולר בלבד, והאירו ירד מכ-1.36 דולר לאירו לכ-1.32 דולר באותה תקופה. פרוטוקול הריבית של הבנק המרכזי בבריטניה הפיל את הליש”ט לאחר שנודע כי נגיד הבנק, מרווין קינג, ו-2 בכירים נוספים בוועדה המוניטרית רצו להגדיל את רכישות האג”ח ב-25 מיליארד ליש”ט ל-400 מיליארד ליש”ט בתחילת החודש. אמנם בשל הצבעת רוב הבכירים הוחלט לבסוף שלא להגדיל את הרכישה, אך כוונתו של הנגיד לבדה תרמה להפלת המטבע הבריטי.

גם מי שאמור להחליף את הנגיד הבריטי עוד חודשים ספורים, מארק קרני, הצהיר לפני שבועות ספורים שבכוונתו לשים דגש על עידוד הצמיחה בממלכה. דברים אלו גרמו להיחלשות הליש”ט למול שאר המטבעות ובעיקר הדולר.

שעתו היפה של הדולר

מהצד השני של האוקיאנוס, ההתרחשויות בארה”ב הגבירו עוד יותר את כוחו של המטבע האמריקני. ככל שאנו מתקרבים למועד הקובע בנוגע לצוק הפיסקלי שרק נדחה מהפעם הקודמת, כך הבריחה לדולר כמטבע מפלט מתגברת. גם השמועות בדבר הפסקת תוכנית התמריצים, ההרחבה הכמותית, גורמת למשקיעים להשקיע בדולר.

אם לא די בזה, המתרחש בסין – שבשל כוח הייצור והביקושים שלה יש לה השפעה רבה על השוק העולמי – עורר את הפנייה לאפיק הדולרי בקרב המשקיעים החוששים ממפולות נוספות בשווקים. מפולות אפשריות אלו, נזכיר, עשויות לפגוע במשקיעים, אך הסוחרים אשר עושים שימוש במערכת המסחר האוטומטי במט”ח, דווקא צפויים להרוויח מהתזזיתיות בשווקים, הודות להזדמנויות השאת הרווחים הרבות במסחר התוך-יומי.

העמימות הסינית

אך מה בעצם קורה בסין? ובכן, זו שאלה טובה שהתשובה עליה אינה ממש ברורה. ממשלת סין נוהגת לפרסם נתונים מעוותים שמטרתם לגרום לציבור להאמין שהמצב הכלכלי טוב יותר ממה שהוא באמת. את זה היא עושה כבר שנים על גבי שנים. הבעיה היא שהפעם, לממשלה הסינית קשה הרבה יותר להסתיר שהצמיחה האמתית ככל הנראה רחוקה מהמספרים שהוצגו. כך לדוגמה, ברבעון האחרון של 2012 הנתונים הראו 7.9% צמיחה, אך גם זו נבעה מתמריצים ממשלתיים שאם יימשכו עשויים לגרום לאינפלציה לזנק.

בקרב האנליסטים נרשמו הרמות גבה רבות בנוגע לנתונים אלו, ועלה חשש מהפלת השווקים הגלובאליים. זאת, בשל חשיבותה של הכלכלה הסינית בנוף העולמי כמקור לייבוא של חומרי גלם וייצור, שלכאורה מסייעים לכלכלה העולמית להותיר את הראש מעל המים.

בין לבין, אם תהיתם, הכלכלה האירופית ממשיכה בדשדוש והאירו נסחר בהתאם להשפעות על כלכלות שאר המטבעות הנסחרים מולו. איננו יכולים לדעת אם הבריטים אכן יגבירו את הזרמת הכסף ויחלישו את הליש”ט עוד יותר, או האם הפעם קונגרס האמריקני יצליח להגיע לפשרה בנוגע לצוק הפיסקלי; וגם איננו יודעים מה באמת מתרחש בסין. ביחוד בימים כאלו – כדאי מאוד להסתייע במערכת הממוחשבת המבוססת לוגריתמים. זו הדרך להישאר צעד אחד לפני כולם. ולהרוויח.

* מסחר אלגוריתמי במט”ח נחשב לאפיק השקעה ספקולטיבית. המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ השקעות המתאים לצרכיו של כל אדם, ותשואת עבר אינה מעידה על תשואה עתידית. יש לקרוא את גילוי הסיכון המלא לפני התקשרות עם החברה לקבלת שרות כלשהו.