למה מכונה מרוויחה יותר מיועץ השקעות?

מה זה מסחר אלגוריתמי ולמה תוכנת מסחר תייצר יותר רווח ממנהל השקעות?

משקיעים בכל העולם מתמודדים עם בעיה של ריבית אפסית. הכסף שבעבר היה “יוצא לעבוד” עבור המשקיע ומביא תשואה נמוכה באפיק סולידי מביא היום באותם האפיקים הפסד ריאלי. קרנות גידור וגופים מוסדיים ברחבי העולם, ניתן לראות כי אחת השיטות המועדפות היום לעשיית הון היא מסחר באמצעות אלגו טריידינג. המסחר באמצעות אלגוריתמים המופעלים על ידי תוכנות מסחר יוצר ארביטראז’ טכנולוגי – רווח שנוצר מהפער שבין מסחר אנושי לבין מסחר באמצעות תוכנות מסחר.

הארביטראז’ טכנולוגי נוצר בשל סיבות עיקריות: הראשונה, לתשואה הגבוהה יותר שמשיגות המכונות על פני סוחרים אנושיים היא ניהול הסיכונים וקבלת החלטות ההשקעה באופן אוטומטי על פי מה שהוגדר מראש באלגוריתם שיכול כמובן לקלוט משתנים מגוונים כמו היקף מסחר, תנודתיות בנכס הבסיס ועוד. מכונת המסחר האלגוריתמי לא קוראת בבוקר עיתונים, היא לא מחשבת או מסיקה מסקנות לגבי העתיד שנובעות מהחלטה של יו”ר ה’פד’ לגבי הריבית או ממתיחות גיאופוליטית בין שתי מדינות בכל מקום בעולם. מסחר באמצעות אלגוריתם הוא מסחר שבו נקבעת מראש רמת הסיכון בתיק ההשקעות כשתוכנות מסחר טובות שעובדים עליהן במשך שנים מצליחות להגדיל את פוטנציאל הרווח למצב שבו על כל דולר של סיכון ניתן להרוויח 3 דולר, רוב המשקיעים רואים תשואה יפה גם מאלגוריתמים ישנים שבהם יחס הסיכון סיכוי עומד על 1 ל-2.
הסיבה השנייה לרווחיות מכונות האלגו היא היכולת שלהן לבצע מספר עסקאות בלתי מוגבל 24 שעות ביממה. יכול להיות שסוחר אנושי יוותר על ההזדמנות להרוויח סנט או שניים מעסקה בודדת, מכונת אלגו תעשה 100 עסקאות ותרוויח למשקיע דולר, כשמצרפים את מספר העסקאות החודשי של מכונות האלגו מגיעים לאלפי עסקאות בתיק שכולל שינויי פוזיציות המאפשרות לתוכנות המסחר ליצור בעקביות רווח רציף על פני תקופה ארוכה ללא קשר לכיוון המסחר בשוק. יתרה מכך, מכונות אלגו נהנות באופן מובהק מתנודתיות בשוק, בעוד שלתיקי השקעות “אנושיים” יש שתי דרכי התנהלות אופייניות שיוצרות הפסד – דרך ההתנהלות הראשונה היא – שגר ושכח, כאן יש אמונה של מנהל ההשקעות כי החזקה של נייר מסוים תשיא ערך בטווח הארוך, האופציה השנייה היא מימוש הפסד אם ירידה פתאומית בערכו של נייר הערך, בדרך כלל ההמלצה של מנהלי ההשקעות תהיה לעבור הלאה לשיטת “שגר ושכח” על נכס נוסף, רצוי תעודת סל שעוקבת אחר ביצועי השוק, דבר המאפשר לתרץ הפסדים גורפים בתירוץ המושלם “כולם הפסידו וגם אנחנו”.