כיצד להיחשף למתכת ה”חמה” ביותר בשוק הסחורות?

הניקל זינק מתחילת השנה ב-35% כשהאנליסטים בתחום הסחורות בעולם מעריכים מחסור של כ-100 אלף טון ניקל ב-2015.

מניתוח שנעשה, מתחזקת ההמלצה להגדלת החשיפה לניקל ובמיוחד חברות המייצרות את המתכת היקרה הזו. הניקל נסחר סביב רמת 18,750 דולר לטון בבורסת הסחורות של לונדון לאחר זינוק שנתי של 35%, מה שהופך אותו למתכת ה”חמה” ביותר בשוק הסחורות . לשם השוואה, מדד ה-LMEX המאחד שש מתכות מובילות עלה מתחילת שנת 2014 ב-3.2% בלבד. הטריגר לעליות המחיר החדות למתכת המשמשת בייצור כמעט כל שגשוגות המתכות בעולם, הוא עצירה של יצוא הניקל מאינדונזיה שממשלתה החליטה להפסיק לייצא חומרי גלם מינראליים על מנת ולהעביר חלק מהייצור בהדרגה לאינדונזיה עצמה ולהגדיל את התוצר שלה.

אינדונזיה היתה יצואנית הניקל  הגדולה בעולם יחד עם הפיליפינים שמגבירים את התפוקה שלהם על מנת לעמוד בביקושים שרובם מגיעים מסין. מומחים מעריכים כי ב-2015 יהיה מחסור של כ-100 אלף טון ניקל בעולם, מחסור שעשוי לגרום למתכת להמשיך ולהתחזק מעבר לרמות השיא שרשמה עד עכשיו.

המתיחות בין אוקראינה לרוסיה ממשיכה להעיב גם על המסחר בניקל. רוסיה היא יצואנית הניקל השלישית בעולם עם נתח של כ-13% מיצוא הניקל בעולם כשאחריה נמצאות אוסטרליה וקנדה עם נתח של 11% ו-10% בהתאמה, המשך הסנקציות הכלכליות עשויות ללחוץ את מחירי הניקל כלפי מעלה בשל צמצום בהיצע מצד רוסיה. בינתיים, אוסטרליה אמורה להגדיל את היצע הניקל שלה באמצעות פתיחת מכרות שננטשו לאור העלייה במחיר המתכת היקרה הזו.

לסיכום, שוק הניקל ממשיך לחוות אי-יציבות מהותית ומחסור בשל עצירת היצוא של אינדונזיה ואי הבהירות לגבי רצף היצוא מרוסיה. הביקוש למתכת נותר קשיח בשל השימושים שלה ליצירת פלדת אל-חלד. כמעט כל מוצר המכיל מתכת מכיל אחוז מסוים של ניקל. לטווח הארוך, מומלץ כעת להשקיע בחברות מחצבים שצפויות להגביר את ייצור הניקל שלהן וירוויחו מעליית הערך שלו כמו ריו טינטו, ו-BHP האוסטרליות.