כיצד בוחרים מנהל תיקים במט”ח?

מכיוון שתחום ניהול התיקים במט”ח אינו מוסדר דיו נכון להיום ואינו מפוקח על ידי הרשויות, חובה על הלקוח לבחור בקפידה את מנהל תיק המט”ח שלו. העקרונות החשובים הינם:

 1. יש לדרוש ממנהל התיקים לראות טרייק רקורד של לפחות שנה של פעילות בחשבון אמיתי בכסף חי על שמו או על שם לקוחותיו. אין להסתפק בטבלאות שונות, גיליון אקסל וכד’, כי אם בתדפיס מתוך חשבון אמיתי המנוהל בחברת מט”ח או בחדר עסקאות של בנק.
 2. אין להסתפק בטרייק רקורד של חשבון דמו, אלא Demo  אלא בחשבון Live. גם כאן חובה לבדוק כי מדובר בחשבון שגודלו זהה לגודל ההפקדה המתוכננת. מנהל תיקים שהצליח לייצר 30% תשואה שנתית על תיק של 1.000$, אינו בשל לניהול תיק של 500.000$, למרות ביצועי התיק שהא מראה, מכיוון שמדובר בסכום שדורש כישורים שלא הוכחו ע”י המנהל עד כה.
 3. יש לבדוק את הטרייק רקורד לאורך זמן, וכמשך הזמן כך גדלה גם תקפותו של הטרייק רקורד. יש לראות הצלחה לאורך שנים ולאP&L  רב אחוזים שבד”כ יהיה חד פעמי, מיקרי או מעיד על אירוע נקודתי. חשוב לבדוק את הסטטיסטיקות של מנהל התיקים שאותו בוחנים. מה ממוצע ההפסד/רווח, מה אחוזי הפגיעה המוצלחים, כמה אחוזים הפסיד התיק בעסקה בודדת וכד’.
 4. יש לבחון את מקסימום ירידת הערך של התיק, כלומר את ה Drop Down , כלומר, את אחוז ההפסד המרבי בתיק. בנוסף, חשוב לבדוק גם את משך זמן הירידה. מנהל תיקים שמפסיד יותר מ 15%-, אינו מקצועי דיו ואין להפקיר בידיו את ניהול התיק המט”ח שלכם.
 5. יש לבקש המלצות של לקוחות וקולגות ותיקים היכולים להעיד על איכות הניהול לאורך שנים.
 6. יש לבדוק את סביבת העבודה של מנהל התיקים ולוודא כי הוא אכן עובד במשרד מסודר ומאורגן וכי סביבת המסחר שלו סטרילית ונקייה מהפרעות.
 7. חשוב לעבוד מול גורם מאורגן ומסודר ומפוקח ע”י רשויות המס, כגון עוסק מורשה, מספר ח”פ של חברה, משרד מאורגן וגדול וכד’.
 8. חשוב לוודא כי מנהל התיקים אינו מבצע מספר רב של עסקאות לשווא, רק מכיוון שהוא מרוויח מה Spread. מאידך חשוב להבין שללא ביצוע עסקאות – אין אפשרות לייצר רווח בתיק. כמות העסקאות בתיק צריכה להיות סבירה ומידתית.
 9. אין חכם כבעל ניסיון ולמרכיב זה חשיבות רבה ביותר. ניסיון חיים מקצועי ומצטבר בתחום של ניהול תיק לאורך זמן, הוא תנאי הכרחי להצלחה.
 10. לגיל הביולוגי של מנהל התיקים יש חשיבות רבה ביותר. סכומי כסף גדולים נתפסים בפרספקטיבה של שנים על מלא משמעויותיהם – רק מגיל מסוים. המסחר במט”ח דורש שליטה עצמית וקור רוח ומנהל תיקי מט”ח שגילו פחות מ 35-40 יתקשה מאוד להתמודד עם שוק המט”ח. בחור צעיר גם אינו מבין את מלא החשיבות המוטלת על כתפיו ואין לו את הפרספקטיבה המלאה להבין את הזיעה שניגרה על כל דולר שהוא מקבל כרגע תחת פיקודו. האצבע של בחור צעיר קלה יותר על ההדק ולניסיון חיים יש חשיבות קריטית בכל מה שקשור לניהול כספים בסכומים גדולים.
 11. קיימים 4 מקורות רווח לתיק מט”ח מנוהל. [1] עד לא מזמן נהוג היה לגבות דמי הצלחה בתחום הנעים בין 20% -30% אחוז על התשואה המצרפית, כולל ספירת הפסד מתקופה קודמת. [2] מאז שעברה קריאה ראשונה של התיקון לחוק הרשות לניירות ערך, ומאז שהרגולטור עומד להיכנס לזירה הלא מפוקחת של ניהול תיקי מט”ח, “מתיישר” התחום עם האופן שבו נוהגים בתי ההשקעות המוסדיים – דמי ניהול קבועים הנגזרים מגובה הקרן המקורית. [3] מקור רווח נוסף של מנהל התיק הוא החזרי עמלות ביצוע שהוא מקבל מהברוקר ו/או מהבנק שבו מנוהל התיק. חשוב לדעת זאת מראש. [4] דמי הקמה חד פעמיים בגין הוצאות תפעול שוטפות או הקמת תיק.
 12. המינוף המרבי הכולל של התיק צריך להיות בטווח של עד פי 20, תלוי באסטרטגיה הנסחרת.
 13. יש לדרוש ולקבל ערבויות ראויות על הכסף ולא להסתפק בפחות מערבות בנקאית של מינימום 80% מכספי ההפקדה.