ירוק אבל פחות – מסחר בדולר

הבנק המרכזי האמריקני ממשיך להדפיס כסף, הדולר על הקרשים, אך סוחרי המערכת מרוצים

מחזיקים בדולרים? השבוע האחרון הפך אותם לשווים הרבה פחות. הדולר ירד בכ-0.9% ל-3.504 שקלים, שפל של שנתיים. לא מדובר הפעם בנתונים המצביעים על ביצועים יוצאי דופן של הכלכלה הישראלית, האיתנה יחסית, שכן הדולר נחלש גם מול המטבעות המרכזיים. מול האירו נחלש הדולר בכ-1.6% ל-1.356 דולר לאירו במהלך המסחר, מול המטבע האוסטרלי נחלש הדולר בקרוב ל-2% לכ-0.952 דולר אוסטרלי לדולר אמריקני, מול הלירה שטרלינג הבריטית נחלש הדולר בכ-1% לכ-1.614 דולר לליש”ט וכך הלאה.

המרוויחים הגדולים מהצניחה של הדולר היו אלו שמיהרו לעלות על המגמה בשוק המט”ח, וכמובן סוחרי מערכת המסחר האוטומטית במט”ח וסחורות, שמזהה מגמות ברגע היווצרותן ורוכשת ומוכרת בהתאם.

אך מהי הסיבה לירידת ערך הדולר? לפני זמן לא רב רמז יו”ר הבנק המרכזי האמריקני בן ברננקי שלאור השיפור במצב הכלכלה, בספטמבר (החודש הנוכחי) צפוי הבנק להודיע על צמצום הדפסות הדולרים שנועדו לתמרץ את השווקים, וכי במהלך 2014 תיפסק כליל ההדפסה. עם זאת, ביום רביעי האחרון הופתעו האנליסטים, הכלכלנים והמשקיעים מהודעת הבנק לפיה לעת עתה יימשכו רכישות האג”ח והזרמת כ-85 מיליארד דולרים לשווקים כל חודש (ההקלה הכמותית), עד לנתונים ודאיים ומתמשכים יותר על התאוששות הכלכלה. זאת, כשהזרמת דולרים לשווקים פוגעת בערך הדולר מול שאר המטבעות. והנה שוב מתגלה יתרונה של מערכת המסחר האוטומטי בסחורות ומט”ח, אשר נמנעת מתחזיות, ציפיות וסקירות אנליסטים שמתבדות, ונסמכת על תנועות הרכישה והמכירה בפועל בשוקי המט”ח והסחורות. הודות לזיהוי המידי של אותן תנועות מצליחה המערכת , מבוססת האלגוריתמים, “לתפוס” את גל המכירות והרכישות בתחילתו וכך לקנות נכס פיננסי ברמות השפל ולמכור אותו ברמות השיא. למעשה, סוחרי המערכת ממשיכים להרוויח מהמלכוד בו מצוי הבנק המרכזי בארה”ב. הודעתו של הבנק על המשך הדפסת הכסף באותם סכומים אומנם הורידה את ערך הדולר, אך מצד שני היא הקפיצה את שוק המניות. הודעה הפוכה הייתה עושה את ההיפך. הבנק המרכזי בארה”ב חושש מפגיעה בשוק ההון שתזלוג לכלכלה הריאלית בשלב שהוא עדיין קריטי, ומנגד -החוב של הממשל ממשיך לתפוח וגורם להתאוששות להתבסס יותר ויותר על כסף “זול”, ולפיכך לא להיות בת קיימא לאורך זמן אם קצב ההדפסה ייפסק.

ההחלטות לכאן או לכאן וחוסר הוודאות הם האקלים האופטימלי למקסום רווחים על ידי סוחרי המערכת אשר התזזיתיות מגדילה את אפשרותם להרוויח מפערי רכישה בשפל ומכירה בשיא מספר רב יותר של פעמים במהלך המסחר.

גם המתכות והזהב זינקו

כמובן שהרווחים לא נעצרים בשוק המט”ח. השינוי בשער הדולר השפיע גם על הסחורות, שהן התמחות נוספת של מערכת המסחר האוטומטית. מחירי המתכות והזהב בפרט זינקו עקב הודעת הבנק המרכזי בארה”ב בחדות, גם בשל הירידה בערך הדולר וגם בשל היותם מגדרי אינפלציה. מחיר הזהב זינק ביותר מ-4.55 ל-1,369.3 דולר לאונקייה והפך לא מעט סוחרים שמערכת המסחר שלהם זיהתה את התנועות ליותר עשירים.

ומה צפוי לנו בהמשך? כאמור, עוד אי-ודאות. בכירי הבנק המרכזי האמריקני חששו מפני תגובה מוגזמת של השווקים להודעתם האחרונה שמרמזת על צמצום ההקלה הכמותית. על רקע זה ניתן להבין את האיתות המוקדם של נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס בארה”ב, ג’יימס בולארד, שציין שייתכן שהבנק יחליט על צמצום קל בתמריצים המוניטרים באוקטובר כניסיון להכין את השווקים לאפשרות זאת.

כך או כך, שוקי המט”ח, שוקי הסחורות ושוקי ההון צפויים להיות סוערים בתקופה הקרובה. עוד סוחרי המערכת, לעומת זאת, יכולים לישון ברוגע ולצפות במערכת  מתרגמת את היעדר הוודאות לתשואות ולרווחים.