חרב הקיצוצים האמריקאית נשלפת

בתחילת מרץ נכנס לתוקפו מנגנון הקיצוצים עליו סיכמו הדמוקרטים והרפובליקנים כשדחו את “הצוק הפיסקאלי”. העם האמריקאי משלם את המחיר, אך כמו תמיד – יש גם מי שמרוויח

מסחר בארצות הברית

מתחילת פברואר זינק הדולר לעומת האירו בכ-5% והוא עומד כעת על כ-1.298 דולר לאירו. חלק מהעלייה ניתן לייחס לחששות מהחרפת משבר החובות על רקע הבחירות באיטליה, בהן דנו בטור קודם – אבל הסיבה העיקרית לאותו זינוק נעוצה דווקא במתרחש בכלכלה הגדולה בעולם – ארה”ב.

בעוד שההיאבקות בין נשיא ארה”ב ברק אובמה הדמוקרטי לרפובליקנים בתחילת השנה הצליחה להרחיק את חרב הקיצוצים בתקציב הממשל האמריקני חודשיים קדימה, הפעם ההיאבקות הניבה שני מפסידים – המפלגות הדמוקרטית והרפובליקנית, יחד עם מפסידה אחת גדולה – הכלכלה האמריקנית. כמובן, שהיכן שיש מפסידים, יש גם מנצחים, וגם הפעם אלו הם המשקיעים במסחר אוטומטי באמצעות אלגו-טריידינג, שהצליחו לזהות את עסקאות הרכישה והמכירה של המטבעות השונים ברגע התרחשותן, להקדים את רוב הסוחרים ולעשות תשואה נאה.

אך מדוע הדולר מתחזק? ובכן, התשובה הפשוטה היא שהדולר מתחזק כיוון שהמשקיעים צופים תקופה קשה לכלכלה האמריקנית, וכשקשה – אפיק ההשקעה הדולרי, כמטבע מקלט, נהיה הרבה יותר אטרקטיבי. התשובה הפחות פשוטה לסיבות להתחזקות הדולר מערבת הרבה אגו של פוליטיקאים וחוסר הסכמה שמשמעו האפשרות הגרועה ביותר מבין כל שאר החלופות.

הגיע הזמן לשלם

בתחילת מרץ נכנס לתוקף מנגנון קיצוצים אוטומטי עליו סיכמו הדמוקרטים והרפובליקנים ב-2 בינואר השנה, לאחר שהגיעו להסכם שדחה במעט את “הצוק הפיסקאלי”. למעשה, היה זה ניסיון לפתור חלק גדול מהמחלוקות ביניהם על ידי דחיית המועד האחרון, כשהתכנון היה שעד “הדד ליין” החדש יגיעו שני צידי הבית להסכמה בנוגע לקיצוצים. ובכן, מועד זה הגיע, הדיונים לא הניבו תוצאות, וכעת הגיע הזמן לשלם ולנסות לצמצם מעט את החוב בסך של כ-16 טריליון דולר. כמה מקצצים? כ-85 מיליארד דולר ב-2013, ו-1.2 טריליון ה-9 השנים הקרובות.

עיתוי הקיצוצים מגיע בתקופה אופטימית יחסית למשק האמריקני. שוק המניות עולה, שוק הנדל”ן האמריקני מראה סוף סוף סימני התאוששות וניכרת עלייה בביקושים ובמכירות, וגם תעשיית הרכב נתמכת בביקושים מקומיים מתחזקים. אבל על כל זאת מאיימים, כאמור, הקיצוצים התקציביים הרוחביים האוטומטיים בהוצאות הממשל, על רקע הצורך לצמצם את הגירעון העצום בארה”ב.

רבים הניחו שההסכמה המוקדמת בין הרפובליקאים והדמוקרטים תניב הסכמות נוספו. הם טעו והפסידו כסף. כמו שקורה בדרך כלל, מי שגרף את הקופה היו סוחרי המערכת למסחר אוטומטי במט”ח – האלגו-טריידינג, שלא ניחשו או העריכו אם תהיה הסכמה או לא תהיה הסכמה אלא פשוט נתנו למערכת המסחר הממוחשבת והמבוססת אלגוריתמים לאתר רכישות וקניות של מט”ח וסחורות עבורם – ולפעול בהתאם.

ומה כעת? עקב כישלון השיחות הזהיר נשיא ארה”ב אובמה מאי-הוודאות בתקופה הקרובה שתגרור פיטורים וקיצוצים משמעותיים במשרות ובמשכורות במגזר הציבורי ובצבא האמריקני בפרט. קיצוצים אלו לא ישפיעו באופן מיידי, וייקח מעט זמן עד שייזלגו למגזר הפרטי, והתקווה היא שטרם ההרעה במצב יספיקו הצדדים להגיע להסכמות. אם זה לא יקרה אותם קיצוצים ייתרגמו לירידה של 0.5% בתוצר האמריקני, וכנראה גלישה למיתון, שממנו יושפעו כלכלות נוספות הסוחרות עם ארה”ב.

גם ישראל עלולה להיפגע ממיתון במשק האמריקני, הן מקיצוץ בסיוע הביטחוני והן מפגיעה בביקושים לתוצרת ישראלית. הרבה משקיעים, יהיו מודאגים בתקופה הקרובה ולא יהיו בטוחים האם הדולר יתחזק, או שתהיינה הסכמות והוא יחלש, האם הכלכלה העולמית תיפגע, והאם איתה ייפגע הביקוש לסחורות.

מודאגים הרבה פחות יהיו המשקיעים במסחר אוטומטי באמצעות מערכת האלגו-טריידינג, שמצידם זה לא ממש משנה לאן השוק הולך, ואם יש הסכמות או אין הסכמות בקונגרס האמריקני או באיחוד האירופי. כיוון שבכל כיוון שהשוק הולך אליו – הם מרוויחים; וככל שישנה אי-ודאות בשווקים, שהסיכון עולה, ושהתזזיתיות נוסקת, הם רק מרוויחים יותר.

.

* מסחר אלגוריתמי במט”ח נחשב לאפיק השקעה ספקולטיבית. המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ השקעות המתאים לצרכיו של כל אדם, ותשואת עבר אינה מעידה על תשואה עתידית. יש לקרוא את גילוי הסיכון המלא לפני התקשרות עם החברה לקבלת שרות כלשהו.