חברות לכריית זהב – עכשיו בהזדמנות?!

הערכת מחלקת המחקר: הזהב ירד בכ-40% משנת 2011, לעומת זאת מניות כריית הזהב ירדו בכ-65% ; עליית מחירי הזהב יכולה לשלוח את המניות האלה למהלך עליות מהותי.

הזהב עשוי לעבור תפנית שתוביל לעליית מחירים. בשבוע המסחר האחרון עלו מחירי הזהב בכ-1% והם נסחרים סביב 1190 דולר לאונקיה. מבחינה טכנית, כל עוד מחירי הזהב נמצאים ברצועה שבין 1200 דולר ל-1150 דולר לאונקיה הכיוון לא יהיה ברור. מסתמן כי מסה של קונים מונעים ממחירי הזהב לרדת מתחת לרמת התמיכה ב-1150 דולר לאונקיה כאשר באיזור רמת התמיכה הזו מתרחש איסוף סחורה. מחירי הזהב עדיין בהתגבשות ודרוש זמן נוסף על מנת להכריע לגבי כיוונו העתיד של מחירי הזהב.

סלומון מציין, כי בהתכלות ארוכת טווח, אנחנו רואים ירידה של כ-40% בערך הזהב לעומת רמה של כ-1900 דולר לאונקיה שהזהב ראה בקיץ 2011, אם מסתכלים על חברות כריית הזהב והתעודות העוקבות אחרי חברות אלו, ראינו מאז 2011 עד תחילת 2014 נפילה של 65% בערך מניות חברות כריית הזהב שרשמו התאוששות של כ-30% מאז חודש ינואר 2014, השוק למעשה העניש את החברות יתר על המידה כשכעת, עם צפי לעליית מחירים והתייעלות בחברות כריית הזהב, אנו עשויים לראות עדנה מחודשת במניות החבוטות האלה.
מחירי הזהב נמצאים כיום בשפל של כ-4 וחצי שנים, עלייה במחיר הזהב תשליך באופן דרמטי על מחירי המניות הללו בשל העלייה הצפויה ברווחים בעקבות הריבאונד של המתכת הזהובה.

מחיר הזהב וכמו כן מחיר מניות חברות הכרייה מושפעים מאוד מרמתו הגבוהה של הדולר האמריקני, דולר חזק לוחץ את מחירי הסחורות הנקובים בדולרים כלפי מטה, יש להעריך כי הדולר האמריקני ימשיך להתחזק אך לאחר ההתחזקות המשמעותית שעשה עד כה, יש להעריך כי פוטנציאל ההתחזקות שלו מוגבל יחסית ולכן צפוי להשליך פחות על מחיר הסחורות בעתיד. מניות כריית הזהב מתאימות להשקעה ארוכת טווח למשקיעים המעריכים כי החזקה בנכס מנייתי החשוף למחיר הזהב בצורה חריפה יחסית תניב ערך בטווח הארוך.