ותודה לקנדה

הבנק המרכזי בקנדה לא ציין את העלאת הריבית והפיל את המטבע הקנדי. שוב מערכת האלגו-טריידינג זיהתה את המגמה – והסוחרים הרוויחו

לפעמים, מה שלא אומרים משפיע הרבה יותר ממה שכן אומרים. כך קרה בשבוע האחרון לדולר הקנדי, שאיבד כ-1% במסחר התוך-יומי למול הדולר האמריקני, ונפל גם מול שאר המטבעות המרכזיים. הסיבה לירידה הייתה אך ורק העובדה שהבנק המרכזי הקנדי השמיט מהודעתו השבועית את הצפי להעלאת הריבית, שעומדת כיום על 1%. גם הפעם הייתה מערכת האלגו-טריידינג בין הראשונות לזהות את הירידה בערך המטבע הקנדי – ולפעול.

האלגו-טריידינג היא מערכת מסחר מבוססת אלגוריתם, שנועד לזהות תנודות ומגמות במסחר במט”ח ברגע התרחשותן. כך מצליחים סוחרי האלגו-טריידינג להקדים את שאר השוק. הודות לאי-הוודאות ולתזזיתיות בשוקי הסחורות והמט”ח, מצליחה מערכת האלגו-טריידינג לזהות הזדמנויות לתשואה באותו נכס פיננסי אפילו מספר פעמים ביום, ובכך מוסיפה משקל לכיסי הסוחרים.

הצמיחה מתמהמהת אז מה התרחש בקנדה השבוע, שגרם לבנק המרכזי במדינה להשמיט את המשפט חוזה פני העתיד על העלאת הריבית? ובכן, האינפלציה בקנדה נמצאת כעת ברמה נמוכה יחסית, ואין צפי לגידול בקצב עליית המחירים. הצמיחה מתמהמהת, תחזיות הצמיחה לשנה הקרובה הונמכו, ובבנק המרכזי מעריכים שהצמיחה בארה”ב – שותפת הסחר המרכזית של קנדה, תהיה אף היא נמוכה מכפי שחזו תחילה.

לאלו מצטרפים החששות מפני האטה בצמיחה העולמית בשל העלאת ריבית אפשרית בסין, ירידת מחירי הסחורות והסטת השקעות לעבר הדולר והיין היפני המשמשים כמטבעות מפלט. כל אלו הובילו את הבנק המרכזי, שבשבועות האחרונים ציין שוב ושוב את הערכתו שהריבית תעלה, להימנע הפעם מהצהרה מסוכנת זו.

תנועת המטוטלת

כמובן שייתכן והחשש ממדיניות מוניטרית קשוחה יותר בסין יתבדה אם האינפלציה במדינה לא תנסוק. ייתכן וההתאוששות באירופה תתגבר עוד יותר, ויהיה בכך כדי לתמוך בצמיחה העולמית. ייתכן גם שארה”ב המדשדשת מעט כעת תשיג את ציפיות הצמיחה המוקדמות והטובות יותר, שדיברו בממוצע על 1.7% ב-2013 וכעת נעות סביב 1.5%.

מטוטלת הצמיחה, הריבית והאינפלציה יכולה לנוע לכאן או לכאן, ותחזיות עשויות לדייק יותר ופחות, אך דבר אחד בטוח – לא משנה לאן ילכו השווקים, מערכת המסחר האוטומטית – האלגו-טריידינג, תדע לזהות את המגמות ברגע התרחשותן, לרכוש את הנכס הפיננסי סביב מחירי השפל במסחר התוך-יומי ולמכור אותו סביב מחירי השיא.

כך שגם אם הדולר הקנדי ימשיך להיחלש ויגיע לכ-1.057 דולר קנדי לדולר אמריקני – נקודת השפל שלו ב-12 החודשים האחרונים, או שיתחזק עד ל-0.983 דולר קנדי לדולר אמריקני, נקודת השיא שלו ב-12 החודשים האחרונים – סוחרי האלגו-טריידינג ירוויחו.