הפיחות המלאכותי של היואן עלול להצית מלחמת מטבעות

הבנק המרכזי של סין הפחית מלאכותית ובמפתיע את שערו של היואן מול הדולר וייתכן כי גרם לדחיית העלאת של הריבית צד בארה”ב. 
הסינים נוקטים לאחרונה בכל האמצעים האפשריים על מנת לעודד ולחדש את קצב הצמיחה הכלכלית המהירה כפי שנרשם בעבר הלא רחוק. אך הפעם הרגולאטור הפתיע כלכלנים רבים בעולם לאחר שהוריד את שערו של יואן, המטבע הלאומי, מול הדולר לרמה הנמוכה מזה 20 שנה. נראה כי מצד אחד צעד זה עלול לתמוך ביצוא של אחת הכלכלות החזקות בעולם אך מצד שני, במחלקת המחקר של סבורים כי המהלך יכול לגרום ל”מלחמת המטבעות” בזירה העולמית.

לדעת הכלכלנים שלנו, פיחות מלאכותי על ידי הורדת שער החליפין של היואן מול הדולר נועד את היצוא המקומי על רקע האטה מתמשכת בקצב הצמיחה הכלכלית של סין ולחזק את התחרותיות של המוצרים מתוצרת סין. במהלך חודש יולי בלבד יצוא של סין נחתך ב-8.3% כאשר הציפיות הקודמות הסתכמו בירידה של 1%. כך ב-11 לאוגוסט הרגולאטור הסיני הוריד את שער יואן ב-1.9% במכה לרמה של 6,2298 יואן לדולר – ההורדה היומית החדה ביותר מאז שנת 1994 כאשר אוחדו שערי החליפין (היציג והאמיתי). זאת במקביל לניסיונות של ממשלת סין לשכנע את קרן המטבע הבינלאומית להפוך את היואן למטבע רזרבה בדומה לדולר, היורו, היין יפני והפאונד.

אנו מציינים כאמור, כי יש לצעד זה גם השפעה הפוכה לא רצויה בעיני הבנק המרכזי – סיכון בריחת הון ומשקיעים מסין לשווקים אחרים, הן מפותחים והן מתפתחים. ככל הנראה הורדות ריבית קודמות לא סיפקו מענה המבוקש על ידי הבנק המרכזי. כעת, הרגולאטור הסיני מתקדם לליברליזציה של המטבע הלאומי ומערב את השוק בקביעת השער החליפין. כמו כן, הממשל הסיני החליט להקדים את התחזקות הדולר הצפויה במילא לאחר ההחלטה המתקרבת של ה’פד’ להעלות את הריבית בארה”ב לראשונה מזה 10 שנים.
בנוסף, מדינות כמו דרום קוריאה, סינגפור, אוסטרליה, הודו ומלזיה ימשיכו לרשום פיחות אל מול הדולר. בנוסף החשש שלהן מהגברת התחרותיות מצד היצוא הסיני עשוי להוביל אותן ליזום מהלכים שונים על מנת לתת מענה להחלטה הדרמטית של הבנק המרכזי הסיני.

לקראת מלחמת מטבעות נוספת?
במלחמת המטבעות האחרונה, השתתפו כמעט כל השווקים הגדולים מאז המשבר בשנים 2008-2009. בין הכלים האפקטיביים לחיזוק המצב הכלכלי של המשק והשפעה על המטבע הלאומי ניתן למנות הרחבה כמותית, קיבוע שער החליפין ופיחות מלאכותי (כלי הנמצא בשימוש בעיקר במדינות יצוא כגון תאילנד, סינגפור וסין). היועצים שלנו אמרו כי למרות שהבנק המרכזי של סין ציין כי מדובר במהלך חד פעמי, בשווקים המתחרים לסין יש חשש להתפרצות של מלחמת מטבעות, לאחר שעוד באפריל השנה הבנק המרכזי סיני אמר כי אינו מעוניין בפיחות נוסף של היואן וכעת הפתיע את השווקים. בין היתר, גישה זו מעצבנת את הממשל האמריקאי אשר לא פעם ביקר ניסיונות של הבנק סיני להפחית את יואן, עוד בתקופות של גאות. זאת מאחר ויואן זול הסיט את היתרון לצדה של סין במאזן המסחרי עם ארה”ב ומגדיל עוד יותר את העודף במאזן הסחר בין שתי מעצמות. לא מן הנמנע כי הפיחות של היואן יאלץ את ה’פד’ לדחות את ההחלטה הצפויה לעלות את הריבית בארה”ב בספטמבר הקרוב מאחר והמהלך עלול להחליש את היצוא האמריקאי מול זה של סין מעבר להשפעת הפיחות של היואן הסיני.