העליות יימשכו למרות העלאת הריבית?

מבחינה היסטורית, שוק המניות האמריקני ימשיך לעלות במתינות למרות העלאת הריבית, כאשר לאופי הפעילות של ה’פד’ תהיה השפעה עמוקה על שוק המניות. העלאות מתונות של הריבית יהיו משהו נסבל, לעומת מצב של העלאות רציפות של הריבית שיובילו לפסימיות בשוק המניות.

הערכות של מומחים בארה”ב מדברות על כך שתוצאות האמת של החברות בוול סטריט משקפות אופטימיות יתר שלכאורה עוקפת בצורה גבוהה יותר מאשר בעבר את צפי האנליסטים. נראה כי החברות מנפחות לפחות חלק מהנתונים על מנת להציג לכאורה רווחים גבוהים על מנת ולשדר אופטימיות שמובילה לעלייה נוספת במניות ולמצב שבו גם החברה וגם המשקיעים בה נהנים, עד למצב נוסף של קריסה בשוק שנהנה עד היום מעודף אופטימיות.

עוד אמרו המומחים, כי המשקיעים מתחילים להתרגל בהדרגה לרעיון של סיום תקופת הכסף הקל, תקופה שבה הריבית אפסית וחברות רבות ואפילו אפל גייסו חובות והרוויחו מהריבית האפסית, כמו גם משקיעים רבים. מעבר לאפשרות של גיוס חובות בזול, הריבית האפסית גרמה לתנועה רחבה של כסף משוק האג”ח והבנקים אל עבר שוק המניות שהוא אחד המפלטים היחידים של משקיעים להשיא תשואה סבירה על הכסף, במיוחד נוכח מספר שנים רצופות של עליות שערים. נתון נוסף שמטריד את המשקיעים בארה”ב הוא צפי לעלייה של 1.4% ברווחיות החברות האמריקאיות ב-2015, מדובר בנתון הנמוך ביותר מאז שנת 1980, כשהשוק האמריקני רחוק מלשגשג ומתאושש עדיין בחריקות צורמות ממשבר האשראי של 2009, העלאה של הריבית תהיה אתגר מהותי למשק האמריקני להתמודד אתו.

הנתונים ההיסטוריים שקובצו במחקר אמריקאי מלמדים, כי מדד ה-500 S&P התחזק בשיעור ממוצע של 2.9% בשנה ב-12 שנים נפרדות בהן ביצע הבנק הפדראלי העלאה של הריבית ונקט במדיניות כלכלית מתכווצת. חשוב לציין כי המניות הגיבו יותר בחיוב להעלאות אקראיות של הריבית במרווחים משתנים לעומת פסימיות שמשתלטת על השוק במקרה של ריבית שעולה בקביעות בכל פעם שמתכנסת הוועדה לקביעת ריבית של ה’פד’.
הדילמה של המשקיעים בשוק האמריקני היא גדולה. אחרי הכל מדד ה-s&p500 זינק בשיעור של 62% מאז ספטמבר 2011 – הזינוק השלישי הגדול ביותר בערכו מאז שנת 1982. העלאת ריבית מצביעה על התחזקות של הכלכלה האמריקנית, אך לא כל החברות, במיוחד חברות כאלה שרשמו זינוקי ערך של 300% מאז 2009, עומדות בצפי ההתחזקות והמשך העלייה ברווחיות. בעת הנוכחית, בחירה מושכלת של מניות בדגש על מגזרים צומחים כמו טכנולוגיה ותשתיות הן הבחירה המועדפת לעומת חברות צריכה ותקשורת שמתמודדות עם תחרות קשה ועלייה מתונה בלבד ברווחיות.