הסחורות יישארו למטה

עלייה במלאים וירידה המשכית בביקושים הובילו את הסחורות וחומרי הגלם להיסחר ברמות שפל שנים שצפויות להישאר איתנו לפחות בטווח הבינוני.

שוק הסחורות נמצא בשפל מחירים של 12 שנה, זאת כתוצאה מתמשכת של גידול במלאים וירידה עקבית בביקושים. היצע הסויה למשל בארה”ב, עומד להיות היבול השנתי הגדול ביותר מאז שנת 2006, הדבר מצטרף לעלייה מתמשכת במלאים העולמיים מה שגורם לתחזיות על מחיר סחורות המזון להמשיך להיות דובי בטווח הבינוני. כך נאמר בסקירה שבועית של מחלקת המחקר.

בשבוע שעבר נחלשה הסויה ב-5.7% בבורסת הסחורות של שיקגו, הנפילה הגבוהה ביותר מאז חודש יולי. מדד הסחורות של ירד ב-0.3% והמשיך ירידה רצופה של 888 שבועות ברציפות, ירידה שלא נראתה מאז 2001.

בזירת הסחורות ניתן לראות ירידה גורפת גם במחירי המתכות שגוררים איתן את מחירי המניות של חברות העוסקות בכריית מתכת. מחירי הנחושת לדוגמה, נמצאים בשפל של חמש וחצי שנים כשמתכות אחרות נחלשות גם הן על רקע הצפי להיחלשות בכלכלה העולמית.

התאוששות איטית יחסית של הכלכלה העולמית, במקביל לעלייה במלאים של סחורות וחומרי גלם צפויים לגרום להמשך המצב שבו מחירי הסחורות נמצאים ברמות שפל, עד להתחדשות והתאוששות של הכלכלה העולמית כשבראשה השוק הסיני, השוק האמריקני והשוק האירופאי שבמיוחד מהווה משקולת על הכלכלה העולמית.