הנפט לא יישאר נמוך לנצח

מיזוגים ורכישות של ענקיות נפט, אירועים גיאופוליטיים כמו משבר הנפט בניגריה ועלייה בביקוש תוביל לעלייה במחיר הזהב השחור בטווח הארוך. שווקים כמו השוק היפני והשוק הסיני מציגים עלייה רציפה בביקוש לנפט. כך לדוגמה, הביקוש היומי לנפט ביפן עלה בחישוב שנתי ב-9.1% לרמה של 3.62 מיליון חביות ביום. שוק הרכב המתפתח בסין העלה את הצריכה היומית של הכלכלה הסינית לשיא של כל הזמנים העומד על 7.4 מיליון חביות ביום. הצפי למחצית השנייה של 2015 הוא כי השוק הסיני יתייצב על ביקוש ער של כ-7.5 מיליון חביות. מעבר לכך, בשוק האמריקני צופים השנה עליי של כ-10% בנסועת כלי הרכב בחודשי האביב והקיץ שמתחילים כעת.

גם ברמת המלאים, הירידה האחרונה של במלאי הנפט בארה”ב ברמה של 2.7 מיליון חביות חביות נפט מוכיחה כי היצרנים בארה”ב מאזנים את רמת הייצור בהתאם לרמת המחירים הנוכחית. אנו מעריכים כי ברמה של 70 דולר לחבית, אנו נראה הגברה של הייצור שנעצר כרגע בחלק מהותי של היצרנים שאינם קשורים באופ”ק בשל מחירו הנוכחי הנמוך של הנפט. ברמת המלאים העולמית של נפט שטרם נשאב, סירובה האחרון של ערב הסעודית להגביר את יצוא הנפט הגולמי לסין, עלול להצביע על צפי למחסור עולמי בנפט, שטרם חווינו עד היום.

בשוק הריאלי של הנפט, נכון להיום יש היצף של יצרנים המעוניינים לספק נפט. למעשה, שוק החוזים העתידיים על הנפט, נראה כיום שורי ויותר מכך מנותק מהשוק הריאלי. חדשות נוספות הקשורות בייצור הנפט הן אי יציבת ביטחונית בלוב, שעלולה להוביל לירידה מסויימת בהיצע הנפט העולמי.

אנו מעריכים, כי נראה במהלך 2015 את הנפט בוחן שוב את רמת 70 הדולר לחבית, בהתאם לעלייה בביקוש ובמקביל עצירה מסוימת ההיצע בשל גורמים שונים כמו אי יציבות פוליטית במדיניות כמו ניגריה, רוסיה ולוב או בשל מחסור אמיתי בהיצע כפי שנרמז מהידיעה האחרונה על אי הגדלת ההיצע של נפט סעודי לסין.