הזהב חוזר להיות מקום מפלט

העצבנות בשווקים גורמת לזהב להיות שוב מקום מפלט. אנו טוענים כי: בטווח הקצר עד התבהרות התמונה לגבי הריבית בארה”ב והסדר החוב הנוסף עם יוון, המשקיעים מעדיפים להשקיע בזהב על פני האפיקים האחרים.

האווירה העצבנית בשווקים על רקע העתיד הקודר של יוון וההשלכות שלה על כלל הכלכלה העולמית מובילות משקיעים לחזור למקום המפלט טבעי שלהם – זהב. גורמים נוספים המספקים רוח גבית למתכת הזהובה זוכה לרוח גבית בדמות שוק סחורות שורי והיחלשות מסוימת של הדולר האמריקני.
מועד העלאת הריבית האמריקנית רק שופך שמן למדורת אי הוודאות בה נמצאים כעת המשקיעים, דבר הגורם להם להמשיך ולהעביר הון אל עבר המתכת הזהובה. המסחר בזהב צפוי להמשיך להיות תנודתי אף הוא בשל הנתונים הכלכליים הסותרים בכלכלה העולמית. מצד אחד, נתונים כלכליים חיוביים בארה”ב עשויים להצביע על העלאת ריבית שתוביל להתחזקות נוספת של הדולר גם על חשבון הזהב, מצד שני, קריסה של יוון צפויה להזניק את מחיר הזהב על חשבון מדדי המניות, האג”ח וגם המט”ח שכולם הולכים לסבול ממה שעשוי להיראות כמו תחילת קריסתו של גוש האירו.

הזהב נסחר בתחילת השבוע ברמה של כ-1180 דולר לאונקיה, במגמת עליה כשבשבועות האחרונים הוא מדשדש בטווח שבין רמת תמיכה חזקה ב-1170 דולר לבין רמת התנגדות ב-1210 דולר לאונקיה, זאת למרות התחזקות של הדולר האמריקני שנחשב לנכס שנסחר באופן נגדי לזהב. אנו מעריכים, כי יציאה של יוון מגוש היורו תוביל להפסד ישיר של כ-233 מיליארד יורו לצרפת וגרמניה כשמקביל, צפויה להיות בריחה של הון מכלל השווקים האירופאיים אל עבר אג”ח של ממשלת גרמניה ונפילה חדה בערכו של מטבע היורו. כל אלה צפויים להוביל להתחזקות של הזהב.
מן העבר השני כאמור, עליית ריבית והמשך התחזקות של המשק האמריקני והדולר יובילו בהכרח ללחץ על הזהב לטווח הארוך על עבר רמת ההתנגדות הבאה שתהיה באזור של 1050 דולר לאונקיה.

מצמצמים חשיפה לאירופה

כי השפל החדש שאנו רואים באינדקסים המובילים באירופה כמו הקאק הצרפתי והדאקס הגרמני עשויים להצביע על אפשרות השקעה ספקולטיבית במדדים אלה שעשויים להראות התאוששות נאה במקרה של דחיה נוספת בפתרון המשבר היווני. אם כמה שהמצב ביוון נראה חסר תקנה, האירופאים והיוונים לימדו אותנו עד היום שמדובר כאן במהלכים שבצד הסיכון הכלכלי שהם טומנים, יש כאן לא מעט אסטרטגיה וניסיון לשפר עמדות מצד שני הצדדים שזקוקים בסופו של יום האחד לשני.

בתיק ההשקעות המלצתנו למשקיעים הסולידיים היא להקטין חשיפה לאירופה, להיות ניטראליים בחשיפה לזהב ולהמשיך להעדיף את שוק המניות האמריקני שנראה כיום עדיין האלטרנטיבה הטובה ביותר להשקעה לטווח הבינוני-ארוך.