הצעדים של בנק ישראל הם כמו כוסות רוח למת; הדולר בדרך ל-3.40

פורסם בתאריך: 10.03.14

הדולר צפוי להיחלש עד רמת התמיכה הקרובה המהותית של 3.40 שקלים; גירעון חשבונאי של 40 מיליארד שקל עשוי להוביל לשינוי במדיניות המוניטארית של בנק ישראל. 

בנק ישראל בפעילות המוניטארית האגרסיבית שלו יצא שכרו בהפסדו – רכישות המט”ח האגרסיביות והורדת הריבית השפיעו באופן זמני בלבד. יתרה מכך, תיק יתרות המט”ח בבנק ישראל התנפח לרמות שיא של 83.2 מיליארד דולר ואיתו התנפח גם הגרעון בהון החשבונאי שעומד כיום על 40 מיליארד דולר. היחלשות נוספת של הדולר ולחצים מאקרו כלכליים אחרים בישראל יובילו את הנגידה קרנית פלוג לשקול שינוי במדיניות בנק ישראל שלמעשה לא השתנתה מאז עידן סטנלי פישר.

להערכתנו, בטווח הקרוב עד בינוני כל צעדי בנק ישראל אין בכוחם בשעה למנוע היחלשות של הדולר אל עבר רמה של 3.40 שקל לדולר, רמת תמיכה מהותית שעלולה לשמש תחנת ביניים זמנית בדרך להיחלשות מהותית נוספת של הדולר מול השקל.

בשבועיים האחרונים התקבלו סימני אזהרה משמעותיים באשר לכיוונו של הדולר. דיווחים סותרים באשר להתאוששות המשק האמריקאי, והחלשות הדולר מול מטבעות כמו היורו, הדולר האוסטרלי והדולר הניו זילנדי ממחישות שאין תמימות דעים בקרב שחקנים בעולם לגבי כיוונו של המטבע האמריקאי. אל מול השקל הישראלי התאוששות עד רמת 3.53 הייתה מינורית כאשר בשלושת השבועות האחרונים מגמת ירידה שולטת בצמד הדולר-שקל. בולטות  במיוחד הירידות בשבוע המסחר האחרון כאשר כל יום ירידה נסגר בסמוך לנמוך היומי כעדות לעוצמתם של המוכרים. כרגע התחתית המשמעותית  הקרובה נמצאת באזור 3.4 כ-2% מתחת למחיר הנוכחי.

בנק ישראל נאלץ להתמודד עם שתי בועות פיננסיות במשק הישראלי – הבועה הראשונה היא כמובן מחירי הנדל”ן שממשיכים לרשום רמות שיא חדשות ואילו הבועה השנייה היא המטבע המקומי החזק שמכביד מאוד על המשק הישראלי. אפקט תגליות הגז והיחלשות המעמד האסטרטגי של ישראל יוצרים מטבע שנעשה לא תחרותי ועלול לפגוע קשות במאזן המסחרי של מדינת ישראל. לא מן הנמנע כי בנק ישראל והאוצר יעדיפו לאור הכישלון בטיפול בבועת השקל לנסות ולטפל בבועת הנדל”ן שבהכרח תתמתן על רקע העלאת ריבית.