הביטקוין עושה כותרות, אבל מסוכן. מזל שיש אלגו טריידינג

אם תחפשו את המטבע הרווחי ביותר למשקיעים בתקופה האחרונה, לא תמצאו אותו בישראל, על אף התחזקות השקל. גם לא בכלכלות המתפתחות, על אף שיעורי הצמיחה הגבוהים יותר.בוודאי שלא בדולר שאיבד מזוהרו בתקופה האחרונה או במטבע של גוש האירו, שם החוב מעיק עדיין על מדינות רבות.

על אף שנראה שפירוק הגוש וביטול המטבע המשותף כבר אינם על הפרק, עדין קשה לראות באירו השקעה טובה. אם כן, המטבע שהמשקיעים בו זכו לתשואה הגבוהה ביותר הוא המטבע הווירטואלי הביטקוין, שזינק משווי של כ-30 סנט בשנת 2011 לכ-1,200 דולר לביטקוין בודד בסוף החודש האחרון.

מדובר בתשואה של כ-400 אלף אחוזים, ובמספרים: 400,000%. מכיוון שמדובר במספרים גבוהים, ייתכן שיהיה קל יותר לתפוס את הגידול בערך המטבע במונחי כפל ולא באחוזים – הערך של הביטוקוין גדל ב-4,000 בתוך פחות מ-3 שנים.

על אף התשואה המטורפת, מערכת האלגו טריידינג לא סוחרת בביטקווין מכמה טעמים, שהמרכזיים שבהם הוא הקושי בסחירות המטבע, היקפי המסחר הנמוכים, מיעוט זירות המסחר ובטיחות הסחר, כמו גם הסיכון הגבוה מדי שכרוך בהשקעה בו מפאת חוסר מידע. אבל ככל שהמטבע יתבסס והמסחר בו יהיה גמיש יותר ובטוח יותר, כך מתקרב היום בו סוחרי המערכת מבוססת האלגוריתמים יוכלו להוסיף את מטבע הביטקוין לרשימת המטבעות שמתפיחים את ארנקם.

הרבה מטבעות, סחירות מעטה
אך לפני שאנו מקדימים את המאוחר, בואו נבחן את מאפייני המטבע הווירטואלי וגם נציץ בחבריו הידועים פחות. כך נוכל להבין מדוע לעת עתה, בעיקר עקב מגבלות הסחירות, מטבעות אלו אינם מתאימים לעשיית רווחים גבוהים במסחר התוך-יומי. לשם כך, צריך להבין גם כיצד “נוצר” המטבע.

הביטקוין הוא מטבע דיגיטלי שמאוחסן על גבי שרתים ונסחר, “מורווח” ומוחזק באמצעות תוכנת מחשב. הוא נוצר, או “נכרה” באמצעות תוכנת מחשב, אפליקציה, שפותרת בעיות מתמטיות סבוכות, כשכיום כ-50 ביטקוינים “נמכרים” בעולם כל 10 דקות. אך הבעיות נהיות סבוכות יותר וקצב הכרייה מואט ככל שעובר הזמן. מספר המטבעות המקסימלי שניתן יהיה להגיע אליו עומד על 21 מיליון בלבד. כיום עומד מספר זה על כ-12 מיליון מטבעות. חשוב לציין שמלבד התוכנה, גם החומרה הנדרשת למסחר יקרה מאוד, והמחשב נדרש לכוח עיבוד הגבוה בהרבה מהמחשב האישי.

הביטקוין אינו בשליטת ממשלה ובנקים מרכזיים ובניגוד למטבעות לאומיים גם אין חובה להסכים לקבלו באף אחת ממדינות העולם. קיימות מדינות שאוסרות את השימוש בו. למעשה, כעת יש רק מעט יותר מ-10,000 בתי עסק המוכנים לקבל ביטקוין בכל העולם. לכן קל להבין מדוע כל עוד המטבע אינו סחיר באמת, ונפח המסחר בו דליל, קשה עד בלתי אפשרי להרוויח בו במסחר היומי – ולפיכך מערכת המסחר במט”ח ובסחורות, האלגו טריידינג, אינה יכולה לסחור בו.

מאפיינים דומים, גם אם לא זהים, קיימים במטבעות דיגיטליים אחרים, כגון הלייטקוין שנפוץ יותר מהביטקוין, אבל ערכו נמוך בהרבה, והוא למעשה זוכה כיום לתשומת לב משום שהוא נהנה מההצלחה של הביטקוין. מלבדם יש גם את הפירקוין והפריימקוין שנמצאים בתחילת דרכם ומנסים לקבל את כל יתרונות המטבע בלי עבודת הכרייה הלוקחת הרבה משאבים כספיים ואנרגטיים.

המסחר במטבעות אלו, כמו בביטקוין, אינו רק בעייתי משום שמעט זירות מסחר מאפשרות זאת, אלא גם משום שייתכן ובעוד כמה שנים המטבע יצנח לערך אפסי. לכך ניתן להוסיף שלאחרונה התברר שזירות המסחר עצמן ו”חשבונות הביטקוין” רחוקים מלהיות חסינים מגניבה כשלפני שבועות ספורים נגנבו ביטקוינים בסך 100 מיליון דולר באמצעות פריצה מקוונת. בנוסף, המסחר במטבעות הדיגיטליים לפי שעה הוא מפוקפק ביותר בשל האנונימיות של הסוחרים בו, והוא נתפס על ידי מדינות רבות כאמצעי להלבנת כספים.

מה כן ניתן לעשות? אלגו טריידינג

מי שחש ספקולטיבי במיוחד יכול לנסות לרכוש ביטקוין בודד כהשקעה ארוכת טווח ולקוות שהוא ישיג את התשואה הפנומנלית שהוזכרה בתחילת המאמר. בינתיים, עד שזה קורה, עדיף לדבוק במסחר במט”ח באופן רציף, מקובל, חוקי, ועם יתרונות לסוחרים במסחר התוך יומי – באמצעות מערכת המסחר מבוססת האלגוריתם, האלגו-טריידינג, שמאפשרת תשואה ממוצעת גבוהה מכל נכס סחיר אחר, של כ-20% בשנה בממוצע בסיכון נמוך. כי עד שהביטקוין הווירטואלי יהפוך לכסף “אמיתי”, ככה באמת עושים כסף!