האם מותר לי לא ללכת לעבודה בימים של אזעקה?

בזמן כאשר המשק עוד לא הצליח להתאושש ממגפת הקורונה, נקלעה ישראל לסבב הלחימה. כתוצאה מהסלמה במקומות רבים לא עובדים לא יכולים להגיע למקומות עבודה. בנוסף לכך שיציאה לרחוב במחוזים רבים בישראל הפכה להיות עניין עם סיכון ממשי גם נסגרו מסגרות לימוד של ילדים וזה דורש מהורים להישאר בביתם ולהשגיח על הילדים. בעקבות המצב מתעוררות לא מעט שאלות: האם מעסיק יכול לפטר במידה ועובד לא מגיע לעבודה? האם מגיע פיצוי כלשהו לעבוד שנשאר בבית להשגיח על ילדים, מכיוון שמוסדות חינוך סגורים? האם מעסיק יכול לפטר עובד שגויס למילואים? האם מגיע פיצוי לעובד, שלא הגיע לעבודה עקב מצב בטחוני?

נתחיל מהמקרה, שבו עובד גויס למילואים – לפי החוק אסור למעסיק לפטר עובד שגויס למילואים בתקופת המילואים וגם 30 יום לאחר סיום השירות. הכלל זה אינו תוקף לתקופה לאחר מילואים קצר.במידה ובתקופת ההסלמה עוד בוחר לא להגיע למקום עבודתו, למרות שאין הנחיה תואמת מפיקוד העורף ולמרות שלא קיבל אישור המעסיק לכך, רשאי מעסיק לשקול הפסקת יחסי עובד מעסיק עם אותו עובד, במקרה כזה רב הסיכויים שהעובד לא יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורין. אבל יחד עם זאת, כאשר קיימת הנחייה חד משמעית מפיקוד העורף להישאר במרחב מוגן ועובד אינו מגיע לעבודה עקב סיבה הזאת, אז מעסיק אינו יכול לפטר את העובד ויותרה מכך גם אמור לשלם לו דמי שכר. חשוב לציין, שכאן מדובר רק על מקומות עבודה שנמצאים בטווח שמוגדר כאזור מסוכן.

האם מותר לי לא ללכת לעבודה בימים של אזעקה

לגבי הפיצויים לאנשים שלא הגיעו לעבודה עקב המצב, אין תשובה חד משמעית, ברב המקרים העובד אינו זכאי לקבל פיצוי על הימים שהיה נעדר עקב מצב בטחוני. אבל כמו בכל מצב גן כאן במקרה הצורך עדיף להתייעץ עם איש מקצוע אשר מכיר את התחום.כאשר מדובר על עובד עם ילדים, אשר חייב להישאר בבית ולהשגיח על ילדים עקב הסלמת המצב וסגירת מוסדות חינוך אסור למעביד לפטר אותו עובד במידה וילדיו מתח לגיל 14 ובן הזוג השני עובד ולא נעדר ממקום עבודותו. התנאי הזה אינו תוקף לעובדים חיוניים.