האם הראלי בשוק המניות יימשך?

המשבר היווני היה טריגר לתיקון כעת אנו לקראת ראלי בטווח הבינוני. כך מעריכים אצלנו במחלקת המחקר ומוסיפים כי ירידה נוספת במחיר הנפט תדחוף את ערכו של הדולר כלפי מעלה ותספק דלק להמשך הראלי בשווקים בטווח הבינוני.

צפירת ההרגעה ששחררה יוון שסיימה לעת עתה את סיבוב הפוקר הארוך עם המעצמות הארופיות, מכה גלים ברחבי העולם. כמעט כל בורסה מהבורסה האנגלית שסיימה כבר 4 ימים רצופים לעליות במדד היורופ 600 שרשם ביום שני עליה יומית חדה במיוחד של 2%. כך לדוגמה, השוק היפני רשם התאוששות משמעותית עם 3 ימי עליות רצופים הודות לאופטימיות הכלל עולמית בעולם שהיה נתון לחוסר וודאות שכידוע פוגעת בעיקר במדדי מניות ונכסים בסיכון. מאידך, המטבע היפני רשם היחלשות בהתאם לתנועת ההון של משקיעים חזרה לשוק המניות. ביום שלישי השבוע, הין היפני נחלש לרמה של כ-123.6 ין לדולר לעומת רמה ממוצעת של 122.54 ין לדולר ביום שני השבוע.

המשבר היווני היווה קטליזטור לתיקון כלל עולמי בשוק המניות. ככל שתיגבר כעת רמת הוודאות בגיבוי של נתונים כלכליים מעודדים מאירופה, אנו עשויים לראות ראלי של מספר שבועות שנדחף על ידי אופטימיות של המשקיעים שלא בהכרח תהיה מבוססת על עובדות, אחרי הכל, סביבת הריבית האפסית עדיין דוחפת משקיעים להגביר את רמת הסיכון ולחפש את התשואה בנכסים מסוכנים יותר כמו שוק המניות והאג”ח הקונצרניות, כל זאת בזמן שאפיק האג”ח הממשלתי מספק תשואה אפסית, אם לא תשואה ריאלית שלילית.

אנו מעריכים כי בזמן הקרוב נראה המשך של חיפוש הסיכון בקרב משקיעים ברחבי העולם. בנוסף, ההסכם עם איראן עשוי להוביל לעלייה נוספת של היצע הנפט, דבר שיגרור ירידות נוספות במחיר הזהב השחור. ירידה במחירי הנפט מעלה את רווחי המגזרים התעשייתיים והשירותיים כמו תעשיית פלסטיק, חברות תעופה ועוד. בנוסף, ירידה נוספת שצפויה במחירי הדלק תוביל לעלייה בהון הפנוי, בעיקר של האמריקאים לצרוך יותר ולהשקיע יותר.
לאור החולשה בשוק המניות הסיני ותקופת ההחלמה שאירופה תהיה חייבת לעבור, הון רב ימשיך לזרום לעבר חוף המבטחים הטבעי שהוא הדולר האמריקני ונכסים שונים הנקובים במטבע הזה. תרחיש שבו ערכו של הדולר יהיה גבוה יותר מערכו של האירו הוא אינו תרחיש בדיוני בהתחשב בתנאים המאקרו כלכליים הקיימים כיום בכפר הגלובאלי.