האם המחירים בשוקי המניות מבויימים

לאחרונה התפרסמו כתבות רבות שטוענות כי המחירים בשוקי המניות בארה”ב מבויימים. מיכאל לואיס מתאר בספרו FLASH BOYS כיצד קופסאות שחורות מחוברות למחשבים רבי עוצמה באמצעותם מקדימים מכונות האלגו והמסחר האוטומטי את המשקיעים בשוק וגורמים לעיוותים במחיר, כך שהם גורפים רווחים קלים על חשבון המשקיעים.

אחת מהדוגמאות התבססה על חדר המסחר בבנק רויאל קנדה בה מכונות אלגו מיקמו את מערכת המסחר שלהם במרחק קרוב מאוד פיזית לבורסה בניו-יורק. כך שברגע שהתקבלה פקודה של קנייה גדולה (מקרנות פנסיה, נאמנות), מכונת האלגו טריידינג זיהו זאת ורכשו באופן מיידי את הסחורה על מנת לגרום לעליית מחיר מיידית ולמכור מיד במחיר יותר גבוה לקונים הבאים בתור ברשימה. התפתחות הטכנולוגיה לא פסחה על שוק ההון. שוק ההון היום זמין לכולם עם מחסום כניסה מאוד נמוך ומאפשר לכולם להשתתף בחגיגה.

מספר טיעונים שממחישים למה אין מה לדאוג לפרסום הספר והכתבות בנושא:

  1. שוק ההון בימינו שקוף, תחרותי ויעיל יותר: אם נשווה זאת לעבר, הרי שבעבר אמנם לא היו מכונות אלגו שסחרו בשביל לקוחות, אולם היה מסחר שמבוסס כולו על מידע פנים. בעבר, קומץ אנשים מצומצם היה מצויד בידע מקדים שנתן להם יתרון תחרותי אדיר על פני שחקנים אחרים בשוק כך הם הצליחו לגרוף רווחים אדירים. התפתחות הרגולציה והטכנולוגיה מאפשרת כיום זירה תחרותית הוגנת ושקופה בה יש פחות כוח לקבוצות בעלי אינטרסים שונים להשפיע על המחיר. כלומר אם להיות מדויקים, גם בעבר התקיימו עיוותים של המחיר שמשכם היה הרבה יותר ארוך.
  2. עיוותים נוספים במחירי המניות היו קיימים גם בעבר: לפני הפיכתה של הבורסה לאלקטרונית והמסחר האוטומטי לפופולרי היו נמצאים מבצעי עסקאות ברצפת הבורסה. מבצעים אלה היו מכניסים למערכת המסחר שיקולים אישיים שהיו באים על חשבון המשקיעים. עיוותים תמיד היו במחירי המניות ותמיד יהיו. חשוב יותר העיסוק בהיקף הנזק של עיוותים אלה וברגולציה המונעת אותם.
  3. ההבדלים במחירים מתבטאים בהבדלי זמן של פחות משנייה: כלומר מכונות אלגו מסוימות כותבות קוד המנצל אי יעילות בהעברת המידע כך שהוא מקדים את ביצוע המחיר בעסקה בטווח של פחות משנייה. טווח הזמן הוא קריטי בהבנה שלנו בנוגע להאם יש לנו מה לדאוג מהתפתחות מכונות האלגו. בגלל שמדובר על טווח זמן הנמוך משנייה זה כמעט ולא משפיע על שחקנים בשוק שמחפשים להינות מעליית מחירים תוך החזקת הפוזיציה לטווח ארוך יותר באופן משמעותי. שחקן בשוק שמחזיק עסקה מספר שבועות למספר חודשים לא באמת משנה לו אם הוא קנה את הסחורה ב-50$ או ב-50.05$. שחקנים בשוק לטווח בינוני ארוך לא מתרגשים מהבדל של סנטים בודדים.

לסיכום, לא צריך להילחץ מפרסום של ספר או כתבה כזו או אחרת. למסחר אוטומטי יש צד חיובי וצד שלילי כמו לכל תחום בחיים.