האג”ח בשפל מאז ימי נפוליאון

אירופה מסתבכת קשות. אמנם, המדדים בשווקי המניות באירופה (דאקס, קאק,פוטסי) עולים לאחרונה באירופה, אולם אין שום סיבה ברקע שמצדיקה זאת, וכאשר אין סיבה טובה לעליות מחירים זה בדרך כלל נפסק. כשזה נפסק, זה מגיע בתרחיש קיצוני  שמזכיר תנועה של סכין חדה נופלת. השבוע מתקיימת ישיבת הבנק המרכזי באירופה שתסתיים ביום חמישי הקרוב עם תחזיות כלכליות, שיעור הריבית לחודש יוני והצעדים שהבנק יתחיל ליישם על מנת להילחם בדפלציה ובאבטלה החמורה באירופה.

מי שחושב שהמשבר באירופה יסתיים מהר פשוט לא מבין 
הפרסומים מהיום מאשרים כי הבנק המרכזי בראשות דראגי מתמודד עם דפלציה קשה מאוד. נתון האינפלציה אכזב בשיעור משמעותי הרבה יותר מהצפוי. הצפי עמד על 0.7% כאשר האינפלציה לחודש מאי בחישוב שיעור שנתי נמדדה על רמה של 0.5% בלבד, רמה הנמוכה ביותר מזה 4 שנים. נתון זה מדאיג מאוד ומכניס את מקבלי ההחלטות באירופה ללחץ, בעיקר משום שהריביות עבור אג”ח ממשלתיים באירופה מתרסקות לרמות המתקרבות לשפלים שלא נראו בשווקים מאז תקופת נפוליאון בונפרטה.  הריבית לאג”ח גרמני ממשלתי ל-10 שנים צוללת לשיעור של 1.38% כאשר היא קרובה מאוד ל-1.127% שפל שלא נראה מאז 1,815. נתון זה מאשר שכסף גדול יוצא מנכסים ספקולטיביים ומושקע באפיקים סולידיים כמו אגרות חוב.

הדעיכה באירופה נובעת בין השאר בעיקר בגלל תופעת Againg באוכלוסייה, בה שיעור הפריון יורד ואחוז המבוגרים באוכלוסיה עולה. במילים אחרות אין דור צעיר רענן וחזק לתמוך באיכות החיים הארוכה והגבוהה של זקני אירופה. בנוסף, הבדלי תרבויות בין מדינות האיחוד יוצרת ניגודי אינטרסים חריפים שמורידות את הפרודוקטיביות של המדינות שהיו יעילות מאוד לפני האיחוד. למשל, האינטרס הכללי של גרמניה להשתפר ברמת הייצור והפרויקטיביות הוא הרבה יותר נמוך שהיא יודעת שהיא תצטרך לחלק את התוצר עם מדינות כמו יוון שלא שותפות מלאות לפעילות הקבוצה. מעבר לכך באירופה ישנה מדיניות מיסים קפדנית שמבריחה משקיעים החוצה, רמה גבוהה של חוב , ואחוז אבטלה גבוה מאוד, 11.9% כפי שפורסם היום.

כושר התגובה של דראגי הוא נמוך מאוד. לשם השוואה בזמן המשבר הפיננסי, ברננקי מצד הפד האמריקאי הגיב מיד עם צעדים קיצונים כמו תוכנית רכישת נכסים , הלאמת בנקים הורדת ריבית אגרסיבית ועוד. דראגי, לעומת זאת מפחד לקבל החלטות מרחיקות לכת, בחודש האחרון הוא טען ש “שייעשה כל מה שיידרש על מנת להציל את אירופה” , אולם מילים לחוד ומעשים לחוד. בנתיים בישיבה הקרובה סביר שנראה החלטות משמעותיות שנעות על סקאלה של ריבית שלילית על הפקדות ועד לתוכנית הרחבה כמותית אגרסיבית. כך או אחרת, לפתרון המשבר באירופה יידרשו עוד כמה שנים טובות, ומי שחושב אחרת הוא פשוט לא מבין.