ארץ השמש העולה והמטבע היורד

המטבע היפני נוטה להתחזק כשהמצב הגיאו-פוליטי בעולם מתערער. אבל למה לעסוק בהימורים? מסחר באמצעות מערכת המסחר האוטומטי במט”ח יבטיח שלא משנה מה יעשה הבנק המרכזי של יפן – המשקיעים ירוויחו

יאן מול דולר

כשאנו סוחרים במט”ח, אנו בעצם משקיעים תוך התמודדות עם המדיניות השונה של המדינות בנוגע למטבעות שלהן.  הסיבה לכך היא שמידת חוזקו של מטבע מקומי מול שאר המטבעות במדינות האחרות משפיעה, בין השאר, על הכלכלה המקומית והיקף הסחר שלה עם מדינות אחרות. מכיוון שמשברים כלכליים מתרחשים כל הזמן, וממשלות עם מדיניות שונה נבחרות, קמות ונופלות, המשקיע הבודד צריך כל הזמן לבחון את הנחות הבסיס שלו בהשקעותיו במט”ח. לחלופין, הוא יכול לסחור באמצעות מערכות מסחר ממוחשבות ומבוססות אלגוריתמית שאינן עוסקות בניחושים או ספקולציות, אלא בזיהוי מגמות מיידי של המתרחש בשווקים – ווידוא שהמשקיע החכם תמיד יהיה נוכח במסיבת הרווחים.

בואו ניקח לדוגמה את המתרחש כיום עם יפן, הכלכלה השלישית בגודלה בעולם אחרי ארה”ב וסין. לאחרונה נבחר ראש ממשלה חדש, שינזו אבה, בהרכב שמאפשר משילוּת, ממנה לא נהנו 6 ראשי הממשלות הקודמים. על רקע הדשדוש ואף המיתון ממנה סובלת כלכלת יפן הנוכחית, מתעתדת הממשלה לפעול כדי להחליש את היין על מנת לעודד את הייצוא ולהמריץ את הכלכלה. זאת לאחר שהחל מהפרוץ המשבר הכלכלי העולמי בספטמבר 2008 איבד הדולר כ-30% מערכו לעומת היין, כשרק לקראת הבחירות ביפן חלה החלשות של היין. ההחלשות הזו, שהחלה עוד בסוף ספטמבר, הגיעה מהערכות המשקיעים שהממשלה החדשה שצפויה להיבחר תפעל בעוצמה על מנת להחליש את היין ולעודד את הייצוא. היין נחלש למול הדולר בכ-10% באותה התקופה והגיעה לכ-86 יין לדולר, בהשוואה לכ-77.6 בסוף ספטמבר. כיצד הגיע היין לכזה חוזק למול הדולר, ולמעשה האירו וסל נוסף של מטבעות, תוך מספר שנים? החל משנות ה-90 חלה הידרדרות בקצב הצמיחה של כלכלת יפן, שהביאה לקביעת הריבית ברמה אפסית על מנת לעודד צריכה מצד אחד ולשמור את המטבע חלש מצד שני על מנת לעודד את הייצוא המהווה מרכיב עיקרי בתוצר היפני. עם זאת, משנקלעה ארה”ב למשבר הסאב-פריים, ועמה אירופה למשבר החובות. הן ומדינות רבות אחרות בעולם (וגם ישראל) שהושפעו מהמשבר הכלכלי, הורידו אף הן את הריביות על מנת לעודד את הכלכלה המדשדשת. הבעיה היא ש”מלחמת ריביות” זו מקזזת את עצמה, והמטבע היפני התחזק, כיוון שליפן עצמה לא היה לאן להוריד את הריבית האפסית ממילא. בואו נאמר זאת כך, מי שהשקיע ביין בשנים האחרונות – הרוויח. על אף שהכלכלה היפנית הפסידה מכך. ומי שהשקיע בין באמצעות המערכת, וכך רכש אותו בנקודות השפל, ומכר אותו בנקודות השיא, הרוויח הרבה יותר.

המשקיעים ביין ירוויחו יותר

אך מה צפוי לנו כעת? לפני כשבועיים הכריז הבנק המרכזי של יפן על הוספת 10 טריליון יין לתוכנית נרחבת לרכישת אגרות חוב של הממשלה, שתסתכם בעלות כוללת של 101 טריליון יין – 1.2 טריליון דולר. בכך, בפועל, מדפיס הבנק המרכזי מטבע מקומי, ואף רוכש עמו מטבע זר, ובעיקר דולרים. הגדלת ההיצע של המטבע המקומי, בצד הגדלת הביקוש למטבע האמריקני – מגדילה את כוחו וערכו של הדולר על חשבון היין. כך, שניתן יהיה לרכוש סחורה יפנית מחו”ל עבור פחות דולרים, ובכך תגדל האטרקטיביות של ייבוא סחורה מיפן. וככל שהבנק המרכזי היפני ימשיך “לשחרר” יותר יינים לשווקים וככל שערך הדולר יעלה, כך המשקיעים שישימו את כספם על הדולר בזוג יין-דולר, ירוויחו יותר. בינתיים, קל לומר שגם בטווח המיידי, היום יומי וגם בטווח הבינוני ואפילו בטווח הארוך של יותר משנה – צפוי היין להתחזק על חשבון שאר המטבעות. אבל למרות שההערכה היא שזה אכן הכיוון –  לא ניתן אף פעם לדעת בביטחון גמור. אבל זה שלא יודעים, לא אומר שלא מרוויחים. פשוט צריך לדעת להשקיע בחוכמה – ועדיף לדעת שתמיד תישאר, כמשקיע, לפני כלל השוּק על ידי שימוש במערכות מסחר מתוחכמות מבוססות אלגוריתמים. אחרי הכל, בכל צעד בשווקים הפיננסיים, ובעיקר במט”ח וסחורות, יש אי ודאות, והדרך היחידה לשמור על הכסף שלנו אינה לנחש מה צופן העתיד, אלא לדעת מה קורה בהווה ולוודא שלא נפספס הזדמנויות רכישה או קנייה. ואם נחזור ליפן, נגלה שהמטבע היפני נוטה להתחזק כשהמצב הגיאו-פוליטי בעולם מתערער, ושרוחות מלחמה מנשבות. ולא סוד הוא שבין איראן גרעינית ומזרח תיכון מלא תהפוכות, היחלשות השפעת ארה”ב, האסקפיזם האירופי, והבדלנות הרוסית ייתכנו חיכוכים ואף מלחמות משמעותיות. וגם מבחינה יפנית מקומית, חשוב לזכור שמספר איים שסין טוענת שיפן גזלה ממנה, וקולות צורמים שנשמעים בין המעצמות במזרח הרחוק עשויים להתממש לכדי סכסוך שישפיע הן הכלכלה השלישית בגודל בעולם, והן על העולם עצמו, המטבעות, הסחורות ושאר הנכסים הפיננסים. לכן – חשוב לזכור שבכלכלה עולמית, המושפעת ממדיניות כלכלית ומדינית של המדינות השונות; מאירועים עולמיים ומקומיים, וממשברים כאלו או אחרים ישנה דרך אחת בטוחה לוודא לא רק שלא תפסיד, אלא שתמיד תרוויח – להקדים את השוק. הדרך החכמה לעשות זאת היא באמצעות מערכת מסחר אוטומטי במט”ח.

.

* מסחר אלגוריטמי במט”ח נחשב לאפיק השקעה ספקולטיבית. המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ השקעות המתאים לצרכיו של כל אדם, ותשואת עבר אינה מעידה על תשואה עתידית. יש לקרוא את גילוי הסיכון המלא לפני התקשרות עם החברה לקבלת שרות כלשהו.