אמריקה היא עדיין השוק המועדף

השקעה בשוק האמריקני עדיין עדיפה על שווקים אחרים בעת הנוכחית. זאת לאור המצב הנוכחי בשוק המניות האמריקני שנראה ומרגיש כמו בועה, אולם קונצנזוס האנליסטים אומר כי זה עדיין האפיק המועדף להשקעות ברחבי העולם בזמן הקרוב.

במחלקת המחקר ממליצים לשמור על החשיפה לשוק האמריקני תוך שימת דגש על התפתחויות שונות כשבראשן כמובן, העלאת הריבית על ידי ה’פד’. מדד השילר קייפ, המודד את היחס בין מחיר המניות במדד ה-500 S&P לרווחים ב-10 השנים האחרונות הוא מדד המצביע באופן מסורתי על קיומה של בועה. הערך שלו היה הגבוה ביותר ערב המשבר הגדול בשנת 1929, הערך השני בגובהו היה ערב התרסקות מניות הטכנולוגיה בשנות ה-2000 וכיום הוא נמצא ברמה השלישית הגבוהה ביותר בכל הזמנים וקרוב מאוד לרמות של 2007 ערב משבר האשראי.

רוברט שילר, פרופסור לכלכלה, חתן פרס נובל והאדם שעל מו קרויים כאמור מדדים מובילים המצביעים על נתונים מרכזיים בכלכלה האמריקנית בעיקר, אמר כי לדעתו מה שמבדיל את הראי הנוכחי לבין עליות שערים קודמות בשוק ההון, הוא שלדעתו, עליות שערים לא הגיע מאופטימיות יתר, אל הגיע כתוצאה מפחד של משקיעים לאבד את כספם באפיקים הסולידיים למיניהם שהניבו בפועל תשואות שליליות בשנים האחרונות שלאחר המשבר ב-2008.

עוד ציינו במחלקת המחקר כי יו”ר ה’פד’ לשעבר בן ברננקי, חושב אף הוא שהמצב הנוכחי אינו מצב של בועה. לטענתו, מדובר בסוג של תיקון ארוך שהחזיר את שוק המניות האמריקני למצב של עלייה ארוכת טווח, במיוחד אחרי הירידה החדה של מניות החברות עם משבר האשראי ב-2008-2009.

עליות השערים לטווח הבינוני כנראה יימשכו
העליות צפויות להימשך, אולם בשיעור נמוך יותר ממה שהורגלו אליו המשקיעים בוול סטריט עד היום. בשוק הנוכחי מומלץ למשקיעים לגדר סיכונים ולפזר השקעות, בהתאמה לשינויים הבלתי צפויים בכלכלה האמריקנית והעולמית, לפי שעה, השוק האמריקני עדיין עדיף להשקעה על פני שווקים אחרים כמו אירופה ואסיה שעדיין סובלים מיתר אי יציבות לעומת השוק האמריקני כיום.