איך מרוויחים בפורקס?

לכאורה אין פשוט מזה. נניח שסוחר חושב שמטבע מסוים יתחזק מול מטבע אחר, הוא קונה בזול את המטבע וממתין. אם הוא צדק אזי הוא יזכה למכור את המטבע בשער גבוה יותר ולהיפך.

אם היינו חיים בעולם אוטופי, ניתן היה לסיים בנקודה זו את המאמר. אבל שוק המט”ח, כמו כל שוק פיננסי אחר, אינו צפוי מראש. התנודתיות פועלת נגד הסוחרים. לפעמים, גם כשאתה צודק בכיוון ההשקעה שלך, השוק זז נגדך, “אוכל” את הסטופ שלך וחוזר לנוע בכיוון שצפית. זה מתסכל מכיוון שגם צדקת וגם הפסדת ולהיפך. לפעמים יש לסוחר מתחיל “מזל של מתחילים”, ומבלי להבין כל כך הרבה הוא ממנף גבוה מדי, “תופס גל” של עליות, מרוויח “בטעות”, “בלי ממש להבין” וגולש על גל ההצלחה כל הדרך לבנק. אני לא מרחם על סוחר שכזה. זה רק עניין של זמן עד שהוא יחזיר את כל הרווחים שלו חזרה לשוק. וגם אם אותו סוחר מתחיל משך את הרווחים, מדובר בהלוואה לזמן קצוב. האירוע כל כך מטלטל ומטעה, שאותו סוחר מתחיל ינסה לשחזר כל הזמן את אותה הצלחה פנומנלי ראשונית שלו, וייחס אותה ליכולותיו המאגיות כסוחר מט”ח מוכשר.

ההבדל בין סוחר מתחיל, חובבן או מקצוען, טמון ביכולת של המקצוען לנטרל רגשות ולפעול עפ”י תוכנית מסחר מוגדרת מראש, ללא סטיות. כמו כן, סוחר מקצוען מסוגל לייצר בתיק שהוא מנהל תוחלת רווח חיובית ויציבה לאורך זמן. כמו כן, סוחר מקצוען לעולם לא ירד יותר מ 15% ירידת ערך מקסימלית מ”שיא” ל”שפל” בתיק המנוהל שלו. יציבות של רווחיות בתיק ושליטה בירידות הערך, הם שם המשחק.
סביבת העבודה של הסוחר חשובה גם כן. יש לסחור במקום נקי מרעשים והסחות דעת, נוח ומפנק, ולסחור בראש צלול. משך המסחר הרצוף אינו יכול להיות יותר מ 3 שעות. מעבר לכך, מדובר בבזבוז זמן ובסחרור מיותר. ניהול הסיכונים הוא לב ליבו של המסחר המקצועי. אסור לסכן יותר מ 5% מגובה הקרן. הקרן חייבת להיות מכסף פנוי המיועד להשקעה בשוק ההון ולא מכספי הלוואה וכד’. יש לשמור על ריחוק ואדישות מסוימת ביחס לכסף, ושלא יהיה מדובר בסכום שהוא חיוני לקיומו הבסיסי של הסוחר, מכיוון שאז הסיכוי לבצע טעויות פסיכו פיננסיות מיותרות גבוה יותר.

ידידו הטוב ביותר של הסוחר הוא המשפט: “THE TRANDE IS YOUR FRIEND”. ויש לכבד ידידי נפש.
לכל טרייד יש 3 שלבים: [1] טריגר כניסה לטרייד, [2] ניהול הפוזיציה, [3] טריגר יציאה מהטרייד. לכל שלב בנפרד יש את המאפיינים שלו, את שיטות הצלחה והתרגול שלו.
[1] טריגר כניסה לטרייד הוא החלק הקל של המסחר. יש המון טריגרים לכניסה לעסקאות. יש המון צמדים. יש המון הזדמנויות למסחר רווחי. אם פספסת הזדמנות כניסה, אל תרדוף אחרי השוק אלא המתן בסבלנות להזדמנות הבאה. סוחר טוב הוא כמו דייג, או צייד. יש לו המון סבלנות והוא מסוגל להמתין. ברוב השעות שבהן הסוחר המקצועי עובד, הוא בכלל נמצא מחוץ לשוק ואינו סוחר כלל, אלא ממתין להזדמנות.
[2] ניהול הפוזיציה הוא חלק קשה יותר. קודם כל מבחינה פסיכולוגית אתה “בתוך השוק”. תהליך קבלת ההחלטות של הסוחר עלול להיפגע בגלל לחץ או אדרנלין. בשלב זה יש לקטוע הפסדים ולממש חלק מהרווחים. חובה להשתמש בהוראת “עצירת הפסד”, למצע רווחים, לקחת פרשיאלים בדרך, לתקן את הסטופ כלפי מעלה ולהכפיל במצב של רווח וודאי.
[3] טריגר יציאה מטרייד הוא הקשה ביותר. בניגוד לאינסטינקט הבסיסי, חשוב לא לצאת מעסקה מהר ולא לצאת ממנה בכל מחיר. זאת מכיוון שלפעמים יש “גלים גבוהים” שניתן לתפוס והמחיר יכול לטפס בלי גבול כלפי מעלה. במצב שכזה, יש “לרדוף” אחרי השוק עם סטופ לוס של 60-80 פיפסים ולתת לשוק לומר את דברו. באיזשהו שלב יבוא התיקון ויאכל אותך, אבל למה להקדים את המאוחר?
זהו. שיהיה בהצלחה.