איך חוסכים בהוצאות של העסק?

כידוע לכל עסק יש הכנסות והוצאות, כאשר הרווח הנקי של העסק תלוי בשני הפרמטרים הללו. למעשה על הנייר הכל נראה מאוד קל, ככל שיהיו יותר הכנסות כך יהיה יותר רווח וככל שיהיו פחות הוצאות כך הרווח יגדל. ברור לכולם שבעלי העסקים תמיד משתדלים לעלות רווחים ואוספים בשביל זה את כל המאמצים. גם לגבי ההוצאות לרב מודעים בעלי העסקים שעליהם לצמצם אותם ככל שניתן ולפעמים הם מצליחים לעשות את הודות לרכישת סחורה אחרת, צמצום כוח אדם ועוד. אך לא כולם מודעים לכך שישה עוד דרך להפחית הוצאות והיא קשורה למיסים שאתם משלמים או יותר נכון לתשלומי ארנונה.

נכון, שלאחר פרוץ מגפת הקורונה והכרזה על סגרים, משק לא יכול היה לתפקד בצורה מלאה ולכן ממשלה הכריזה על מספר צעדים שהיו אמורים לסייע לבעלי העסקים לשרוד את המשבר, בין הצעדים המסייעים הייתה גם הנחה בארנונה. אם העסק עמד בקריטריונים מסוימים אז בעל העסק יכול היה לבקש הנחה בתשלום, רק לצערנו לא כל העסקים אכן נמצאו זכאים לכך.

איך חוסכים בהוצאות של העסק

יתרה מזה רב בעלי העסקים בכלל לא מודעים שישנם לא מעט קריטריונים נוספים, שאינם קשורים למגפה, ושבמידה והעסק נמצא תואם להם אז בעל העסק יכול להגיש בקשה להנחה בארנונה לעסקים. שימו לב, נדגיש את זה עוד הפעם, שישנם מקרים שבהם ניתן להגיש בקשה להנחה בארנונה ללא קשר לזכאות להנחה בעקבות משבר הקורונה. אז אתם תשאלו איך זה יכול להיות?
דבר ראשון מומלץ להתייעץ עם מומחה לענייני ארנונה. דבר נוסף, שאתם צריכים לדעת, שתעריף ארנונה שונה בין רשות מקומית אחת לשנייה והוא נקבע על סמך מספר פרמטרים: שטח של הנכס, סיווג של הנכס והמצב ומהגדרות של שטחים של הנכס ועוד.

כאשר כל אחד מהפרמטרים יכול לגרום לחיסכון בתשלומים. כך למשל לא כולם יודעים שסיווג של בית תוכנה יכול לזכות את בעלי העסק בהנחה של אלפי שקלים בשנה, לעומת זאת בעל המשרד אינו יקבל הנחה על סמך קריטריון הזה. אפשר להביא עוד שלל דוגמאות, אך יותר נכון פשוט להתייעץ עם המומחים בתחום.

עוד דבר שחשוב לשים לב עליו, זה מקרים שבהם נכס אינו ראוי לשימוש או כאשר נכס ריק. במקרים האלו ניתן לשלוח בקשה לקבלת פטור מתשלום ארנונה לתקופה מסוימת.
למשל כאשר מדברים על נכס ריק, אז רשות המקומית יכולה להעניק פטור מלא מתשלומי ארנונה לתקופה של עד 6 חודשים. אך חשוב להבין שכאשר מדברים על נכס ריק, הוא בהחלט חייב להיות ריק מכל חפץ ומכל אדם. אין כאן כוונה לנכס שהוא הפך להיות מחסן.

אם יש בבעלותכם נכס שאינו ראי לשימוש, אז הפטור מתשלומי ארנונה אתם יכולים לקבל לתקופה שלא תעלה על 3 שנים. ישנם עוד מקרים כאשר ניתן לקבל פטור על סמך פקודת העירייה. על זה נדבר בפעם אחרת.