ראיון עם אביב טלמור, מנכ"ל מייסד יוטרייד

 מאת שירה רייס, עיתונאית.

ראיון עם אביב טלמור

 אביב טלמור ואני נפגשנו במשרדי חברת Utrade כדי לדבר על רובוטי מסחר בכלל ורובוט המסחר החדש של החברה בפרט. כמה דקות לפני הפגישה שמעתי ברדיו על מצבם העגום של אנשים בני 45 שאינם מוצאים עבודה, רק בגלל הגיל. גם אני באופן אישי מכירה אנשים רבים בגילאים אלו שלא הצליחו למצוא עבודה ובלית ברירה אחרת ניסו להפוך לסוחרים עצמאיים בשוק ההון בכלל ובמט"ח בפרט, לצערי מרבית האנשים נכשלו במשימה – החכמים מביניהם ברחו בזמן ואילו הפזיזים יותר – מחקו סכומי כסף גדולים שיכלו לעזור להם לקבל הסבה מקצועית חכמה יותר.

 המסחר בשוק ההון ובמט"ח (פורקס) הוא מסחר קשה מאוד. גם אם נוציא מהמשוואה את הלחץ הפסיכולוגי, את התנודתיות הגדולה, את התנועות הבלתי צפויות. אנחנו כנראה נשאר עם מספר גדול של חברות ברוקרים בישראל שלא באות לקראת הלקוח שלהם – בלשון המעטה.

 החלטתי לפתוח את השיחה דווקא בנושא הזה:

 "אביב מה דעתך על הנושא של רגולציה חזקה יותר בישראל על הנעשה בשוק ההון?"

 "הייתי רוצה שיבוא כבר הרגולטור ויתלה תעודות כשרות, ויביא משגיח. רגולטור יגרום לשוק להתבגר זה ידלדל את מעשי הנבלה כנגד הלקוח. רגולטור אמנם יגן על הצרכן, אבל הוא גם יגן על התעשייה. הרגולטור יעזור גם לתעשייה הזו, לא רק לצרכן המסכן והפגוע. השמירה על החוק עובדת לשני כיוונים. אני מכיר חברות ברוקרים ומנהלי תיקים שהמוניטין שלהם נפגע בגלל סוחרים מתוסכלים. סוחרים או אנשים שהתיקים שלהם מנוהלים בחוץ מחפשים את מי להאשים ולפעמים הם מאשימים את האנשים הלא נכונים ולאנשי המקצוע אין כיום איך להתגונן. הרגולטור יוכל להחזיר את יחסי האמון בין המשקיע בשוק ההון לבין אנשי המקצוע כולל חברות המסחר והברוקרים שעובדים על פי הספר".

 "ובחזרה לנושא שלשמו התכנסנו - מה בעצם עושה רובוט המסחר שלכם?"

 רובוט המסחר שלנו זה הוא בעצם קוד של תוכנה שנבנה בשנים של עמל, יזע ולפעמים גם דמעות. לרובוט המסחר יש יכולת אינטלקטואלית וידע כלכלי מצטבר. בנוסף לכך לרובוט יש יכולות סטטיסטיות ואפשרות לבצע חישובים מתמטיים. רובוט המסחר יודע לעשות ניתוחים על גרף המחיר ועל תנועת המחיר. הרובוט בעצם מורכב ממודלים מורכבים של סטטיסטיקה והסתברות כשהיכולת של האלגוריתם שלו היא בעצם יכולת ניבוי עתידית על פי תנועת המחירים בעבר של מוצר פיננסי הנסחר בשווקים הבינלאומיים. את כול הפעולות הללו הרובוט מבצע בצורה מקוונת בזמן אמת. כל נתון היסטורי נרשם ומתועד ברובוט החל מהיום שבו המציאו את היורו דולר ועד השעה שבה אנחנו מדברים, על סמך התיעוד הזה הרובוט בודק את המחירים לאחור ומעבד נתונים. התוכנה של רובוט המסחר היא תוכנה משוכללת וייחודית שכתבנו ואין לה מתחרים כיום לדעתי".

 "מדוע אנשים מהססים בנוגע למסחר בשוק ההון בכלל ומסחר ברובוטים אוטומטיים בפרט?"

 "אנשים חושבים שמסחר בשוק ההון הוא מעין מרדף המושפע מתאוות הבצע ושזוהי פעילות ספקולטיבית וירטואלית בלבד. זוהי חשיבה מוטעית למי שלא מצוי בלב העשייה וזו בורות של המתבונן מהצד. הלב של המסחר בכלל והלב של רובוט המסחר בפרט הוא השאיפה האנושית לפצח את הסוד של תנועת המחירים, לפענח את הדפוסים החוזרים ונשנים של תנועת המחיר שהיא סה"כ ביטוי להתנהגות האנושית. תנועת המחיר היא בעצם פועל יוצא של מסות של אנשים שקנו ומכרו - זהו תיעוד פשוט של עוד פעילות אנושית. משברים פיננסיים גדולים, אי-יציבות כלכלית, מיתון, מלחמות, אסונות טבע ועוד.. גורמים לאנשים לחששות ופחדים - היחס  של האדם אליהם בא לידי ביטוי בדרכים רבות - זהו טבע האדם וטבע ההתנהגות האנושית. במסחר בשוק ההון הרגשות הללו מוקצנים, עוצמתיים ודרמתיים יותר בגלל שמדובר בכסף.

 השאיפה של כול סוחר היא לפענח את תנועת המחירים כדי לייצר רווח. אפשר להגיד את זה בעצם על כול בעל מקצוע. הוא עושה משהו כדי להרוויח. בן אדם שמפתח אלגוריתם קם בבוקר כדי לפענח את תנועת המחירים, אבל הוא גם רוצה להרוויח באותו זמן. זאת בהחלט לא ספקולציה לשם ספקולציה ואנשים לא תמיד מבינים את זה ומשווים את המסחר בשוק ההון להימורים".

 "אנשים רבים הסוחרים בשוק ההון, מפסידים במיוחד כאשר השוק מתחיל להשתולל והפחד שלהם גדול יותר כאשר המסחר לא נמצא בידיים שלהם, אלא אצל רובוט המסחר?"

 "אז כמו שאמרת גם הגורם האנושי קורס בנקודת הברבור שחור. הנזק של רובוטים באירוע של ברבור שחור הוא קטן הרבה יותר כי יש להם סטופ לוס, כפתור אדום שעוצר את הפעילות מיד נגיד בשלב שהתיק מפסיד אחוז עד שלוש אחוז. בשלב זה הרובוט "נזרק" החוצה. אני אגדיל ואומר שרובוטים עובדים גם במצב שהשוק השתנה, המגמה השתנתה והתנודתיות גדלה.. הרובוט מתוכנת להתמודד גם עם מצבים אלו ומלבד זאת  הרובוט מפוקח ומנותר במשך 24 שעות ע"י מתכנת, אנליסט, אני וגם ע"י הלקוחות שיכולים לצפות כל הזמן בעסקאות שלהם - כך שאם קורה משהו קיצוני בתוך המערכת תמיד יש "כיסא מפלט".

 "מה החזון שלך לגביי רובוטי המסחר?"

 אני מאמין שהמסחר האוטומטי יחליף לחלוטין את הסוחר המקצועי ממש כפי שהג'י.פי.אס עוזר לכול אחד מאיתנו להיות נהגים יותר טובים ובדיוק כמו שהמצאת המצפן שינתה את פני העולם. אני גם יודע שבשוק ההון אין רווחים בלי הפסדים ואין סיכון שלא קשור בסיכוי - השאלה שאנו צריכים לשאול היא - מה היחס בין הסיכון לסיכוי. כאשר אדם סוחר עם רובוט טוב שיש מאחוריו בית חזק והמון ידע הסיכויים גוברים על הסיכונים".

 "איך הסוחר עובד עם הרובוט האם ניתן להשכיר אותו?"

 "אנחנו לא משכירים את הרובוט שלנו, הרובוט עובד על כסף אמיתי בחשבון אמיתי, הרובוט מתחבר לתוכנת המסחר והלקוח יכול לראות את הפעילות שלו באופן שקוף מהבית".

"מה אתה אומר על אנשים שמנסים לתכנת בעצמם רובוט מסחר?"

 זה כמו לבנות פריז'ידר בשביל פחית קולה קרה. ללכת ולהמציא רובוט זה תהליך ארוך ומייגע. החלק של הכתיבה הוא החלק הקל, בנוסף אליו יש אופטימיזציה של התוכנה ויש "בק טסטינג" על בסיס נתונים משוכלל, יש כול הזמן תהליך של כתיבה מחדש והתאמה מחדש לרמות הידע המצטבר של צוות הפיתוח. אם כל הכבוד למשתמש קצה הייתי מציע לו לא לבנות מכונית בשביל לנסוע לטיול, אלא להשתמש במוצר טוב שעבר QA שעבר את כל תהליכי הפיתוח ממש כמו שהסמארטפונים עברו לפני שהם יצאו לשוק ".

 "מה אתה יכול להגיד לאנשים שחוששים להפסיד כסף במסחר אוטומטי?"

 הפחד מסיכון נכון לכול שוק ההון ולא רק למסחר אוטומטי, גם כשקונים מניה של פייסבוק, למרות שכולם מכירים את המוצר ישנה הרגשה של חוסר וודאות. אני תמיד ממליץ למשקיע להכניס רק מעט כסף למסחר ואת רובו להשאיר בפק"ם, אבל אני יודע בוודאות שהרובוט שלי יכול לעשות כסף. אני לא מנהל תיקים אני מוכר שירותי תוכנה".

כול לקוח קובע את הסיכון בחשבון המסחר שלו, במקרה הכי הגרוע במקרה של כשל הלקוח יפסיד על פי הסיכון שהוא קבע מראש, כמובן שככול שהסיכון יהיה גבוה יותר הלקוח יכול להרוויח יותר, אבל זו אך ורק החלטה שלו. הלקוח יכול לבנות תמהיל חלוקת סיכונים. בחלק האגרסיבי של הפורקס לדוגמה אפשר לבחור ברמת סיכון אפסית. אנחנו יוצרים הבדל בין הכלים הפיננסיים באמצעות הרובוטים. אנחנו מטפלים בתיק על פי דרישת הלקוח באופן יותר מדויק מבית השקעות – אנחנו בית תוכנה הפלטפורמה היא פלטפורמת מסחר עם קודים שאנחנו כתבנו.

 כל לקוח רואה במחשב הנייד שלו את הפעולות שמבוצעות על התיק - אם הוא רוצה בכך -  השקיפות מלאה.

 איך אתה הגעת לרובוטי המסחר?

 אני סוחר כבר שנים רבות. בשנת 2006 נתקלתי ברובוטי המסחר  ומהר מאוד התאהבתי במוצר בגלל הקלות של השיטה, בגלל הפסיביות שלי כסוחר, בגלל השקט שהוא נתן לי. הרובוט פשוט הוריד ממני את המתח. השוק מכבס אותך בין אם אתה סוחר על הרבה כסף ובין אם אתה סוחר בקצת כסף אתה לא יושב על קרקע בטוחה. הנטל הרגשי יורד ממך באמצעות הרובוט. באותה תקופה היו לי עשרות לקוחות והייתי מספר 3 בעולם בתחום המסחר האוטומטי ומאז אני בתחום עם הרבה הפסדים, עליות וירידות, הרבה תנודתיות אבל בסופו של דבר אני יכול להגיד שהזווית היא כלפי מעלה. אני לא מכיר סופרמן בשוק הפיננסים. אני מכיר רק פרשנים טובים שיושבים על הגדר יושבים ומפרשים את השוק הם לא שחקנים על המגרש. מבין השחקנים במגרש אנחנו מהחמישייה הפותחת. אין חכם כבעל ניסיון, הניסיון שלי נחשב כניסיון של שנות דור בתחום הזה.  

 "הכול נשמע טוב ויפה אבל מה עם הגב הפיננסי שלכם?"

 אנחנו עובדים עם טובי הברוקרים בארץ ובעולם, אני לא אציין שמות כרגע בגלל התחרות. בפגישה ב 4 עיניים אני מציין את השמות של הספקים או הבנקים הגדולים שאיתם אנחנו עובדים וכך הלקוח רואה שהגב הפיננסי שלנו הוא איתן מאין כמוהו.  

  

 

 

 

 

 

 

 

ההשקעה הבאה שלך מתחילה כאן!
לפרטים נוספים וקבלת הטבה:
מאשר קבלת מידע מקצועי, שיווקי ועדכונים